Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lepper
31.03.2006 12:25

Ultimatum Leppera

Albo będę wicepremierem, albo nie będzie koalicji -straszy przewodniczący Samoobrony. Andrzej Lepper ma już także swoje pomysły na gospodarkę: niższy podatek od osób prawnych (CIT), zmiana ustawy o NBP i większe wydatki socjalne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Jacek Turczyk)

Najważniejszą kwestią dla Samoobrony w przypadku wejścia do koalicji z Prawem i Sprawiedliwością jest gospodarka, w tym obniżenie podatku CIT do 10%, uspokojenie inwestorów zagranicznych, ustawa o NBP i polityka socjalna, zapowiedział przewodniczący partii Andrzej Lepper.

„Najistotniejsze są sprawy związane z gospodarką – zmiany w polityce *Andrzej Lepper: *Informuję inwestorów zagranicznych i naszych, że mogą spokojnie spać, rewolucji Samoobrona nie przewiduje finansów publicznych i druga sprawa – uspokojenie giełdy i inwestorów zagranicznych” – powiedział Andrzej Lepper podczas konferencji prasowej. Wśród postulatów, które wymienił przewodniczący Samoobrony, znalazło się obniżenie kosztów pracy.

„Opowiadamy się za tym, aby władze PiSu zgodziły się na obniżenie podatku CIT do 10%. Ponadto trzeba obniżyć koszty pracy, przez zmniejszenie składek ZUS” – powiedział Lepper.

„Stoimy również w obronie pracowników, czyli jesteśmy za wprowadzeniem minimalnej pensji, ale nie głodowej” – dodał.

Szef Samoobrony przypomniał również o ustawie o narodowym banku Polskim i o ustawie o podatku obrotowym.

„Nie chcemy robić zamachu na niezależność NBP, ale nie może to być państwo w państwie” – powiedział.

„Istotny jest dla nas podatek obrotowy. […] Kiedy znajdziemy się w rządzie, powinno zająć się tym szersze grono ekspertów. Nie mówimy, że podatek musi być wprowadzony natychmiast, ale musi być perspektywa, czy zaczniemy ten podatek wprowadzać w 2007, czy w 2008 roku” – uważa Lepper.

Samoobrona przypomniała również o corocznej waloryzacji rent i emerytur, a także polityce rolniczej.

„Najważniejsze to paliwo rolnicze. Chcielibyśmy, żeby w perspektywie 3-4 lat dojść do tego, żeby paliwo rolnicze było bez akcyzy i wtedy będzie tańsze o ok. 30%” – powiedział Lepper.

„W przypadku biopaliw – na to jest zgoda rządu” – dodał.

Samoobrona jest najpoważniejszym kandydatem na koalicjanta PiS w przypadku odrzucenia wniosku o samorozwiązanie parlamentu, który ma być głosowany w przyszłym tygodniu.

Po nieudanej próbie przekonania Platformy Obywatelskiej do poparcia wniosku PiS o skrócenie kadencji Sejmu i zgody na majowy wybory, podjętej w poniedziałek wieczorem przez prezydenta, analitycy są już przekonani, że powstanie nowej koalicji rządowej i rekonstrukcja rządu wydają się być prawie pewne.

Tymczasem w środę prezydent Lech Kaczyński powiedział, że nie wyklucza utworzenia przez Prawo i Sprawiedliwość koalicji rządowej m.in. z Samoobroną, ale nie byłoby to według niego „małżeństwo z wielką miłością”

Tagi: lepper, samoobrona, rząd, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz