Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
putin
08.04.2010 13:45

Umowa gazowa pomiędzy Polską a Rosją w kwietniu

Polska na zakupie rosyjskiego gazu może zaoszczędzić 200 milionów dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ruben van eijk/CC/Flickr)

Porozumienie rządów Polski i Rosji na temat długoterminowych dostaw rosyjskiego gazu do Polski może zostać podpisane w już kwietniu.

Wicepremier Waldemar Pawlak stwierdził, że współpraca między Gazpromem i PGNIG układa się dobrze, dlatego liczy na szybką finalizację porozumienia.

Również Władimir Putin powiedział, że wkrótce zostanie podpisana niezbędna dokumentacja w tej sprawie. Premier Rosji zaznaczył, że dostawy do Polski gazu będą zapewnione do 2037 roku, a kontrakt tranzytowy na dostawy gazu do Europy do 2045 roku.

Rozmowy na temat uzupełniania dostaw gazu rozpoczęły się przed rokiem, gdy gaz przestał nam dostarczać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo. Spółka przesyłała Polsce 2,3 mld m sześciennych surowca rocznie.

Nowe porozumienie dotyczy zwiększenia dostaw gazu do Polski do 10,3 mld metrów sześciennych rocznie i wydłużenia ich do 2037 roku. Mimo wynegocjowanych postanowień oraz wydanych upoważnień, wciąż nie jest wyznaczony termin podpisania porozumienia. Polski resort gospodarki czeka na propozycję terminu ze strony Rosji.

17-18 kwietnia odbędzie się w Kalingradzie posiedzenie polsko-rosyjskiej komisji ds. gospodarczych. Wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska oznajmiła jednak, że w czasie tego spotkania raczej nie dojdzie do podpisania porozumienia w sprawie dostaw gazu.

Gazprom zrekompensuje zaległości w dostawie gazu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: putin, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz