Notowania

gaz
06.10.2010 14:17

Umowa gazowa w październiku? Szef PGNiG naciska

Pod koniec miesiąca mogą być problemy z dostawami paliwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

Prezes PGNiG Michał Szubski uważa, że należy podpisać umowę gazową z Rosją jeszcze w październiku, bo pod koniec miesiąca mogą być problemy z dostawami gazu. Jego zdaniem umowa jest dobrze wynegocjowana.

Jak twierdzą niektóre media,_ _ Rosja zgodziła się na skrócenie obowiązywania nowego kontraktu gazowego do roku 2022, a nie jak wcześniej podpisano do 2037 roku. Jego zdaniem udało się wypracować dobry dla obu stron konsensus.

Prezes Szubski obawia się, że jeśli doszłoby do skrócenia kontraktu to może to skłonić Rosję do rezygnacji w przyszłości z tranzytu gazu do Europy Zachodniej przez Polskę gazociągiem jamalskim.

POSŁUCHAJ PREZESA PGNiG:

Szubski zaznaczył, że obecnie dostawy gazu pokrywają nasze zapotrzebowanie, ale jak spadnie temperatura to mogą pojawić się problemy.

POSŁUCHAJ PREZESA PGNiG:

Prezes Polskiego Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa podkreślił, że nadal nie ma porozumienia z pomiędzy niemieckim koncernem EON Rurgaz i ukraińską spółką przesyłową na temat przesłania z Rosji do Polski gazu , który niemiecka firma posiada w Rosji.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t111361.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;mozemy;co;rok;prosic;sie;o;wiecej;gazu,194,0,687042.html) _ Nie możemy co rok prosić się o więcej gazu _

PGNiG ma wstępne porozumienie z EON-em, ale dotąd Ukraina nie godzi się na dostawy, bo obawiała się reakcji rosyjskiego Gazpromu.

Przebywający w ubiegłym tygodniu w Polsce ukraiński premier Myka Azarow zasugerował, że Ukraina zgodzi się na przesłanie do Polski gazu, który ma do sprzedania niemiecki koncern.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t35082.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/jest;porozumienie;w;sprawie;gazu;z;rosji,96,0,565856.html) Jest porozumienie w sprawie gazu z Rosji Nowa umowa ma wejść w życie w styczniu przyszłego roku. Do 2037 roku będziemy kupować od Rosji 10,2 mld metrów sześciennych gazu co roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t75544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;zadowolona;z;opoznienia;umowy;polski;z;rosja,238,0,617454.html) Unia zadowolona z opóźnienia umowy Polski z Rosją Chodzi o porozumienie w sprawie dostaw gazu do Polski.
Tagi: gaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz