Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Umowa gazowa z Rosją podpisana

0
Podziel się

Polska i Rosja podpisały kontrakt gazowy, który będzie obowiązywał do 2022 r. Zwiększa on dostawy gazu do Polski o 2 mld metrów sześciennych rocznie.

Umowa gazowa z Rosją podpisana
(kprm.gov.pl)
bEqQxsjV

Polska i Rosja podpisały kontrakt gazowy, który będzie obowiązywał do 2022 r. Zwiększa on dostawy gazu do Polski o 2 mld metrów sześciennych rocznie. Warunki dostaw gazu negocjowano od ponad roku. Kontrakt będzie obowiązywał do 2022 roku, wcześniej ustalono 2037 rok.

aktualizacja 11:47 **

Porozumienie podpisali w Warszawie wicepremier-minister gospodarki Waldemar Pawlak (na zdjęciu) i wicepremier Federacji Rosyjskiej Igor Sieczin.

bEqQxsjX

Wspólne stanowisko w sprawie dostaw gazu uzgodniono 17 października w Moskwie, jednak rozmowy w tej sprawie prowadzono niemal do ostatniej chwili.

Wicepremier Pawlak podkreśla, że rosyjski gaz będzie Polsce potrzebny - nawet jeśli okaże się, że nasze złoża gazu łupkowego są okazałe. _ - Ceny gazu są zależne od cen ropy naftowej _- mówi wicepremier.

Ekspert rynku energetycznego, Tomasz Chmal z Instytutu Sobieskiego zwraca uwagę, że za bezpieczeństwo energetyczne Polska musi sporo zapłacić.

Na mocy porozumienia, dostawy gazu ziemnego zostały zwiększone do poziomu około 10 miliardów metrów sześciennych rocznie, a kontrakt będzie obowiązywał do 2022 roku.

bEqQxskd

Operatorem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego została spółka Gaz-System. Komisja Europejska chce się upewnić, że decydującej roli nie będzie odgrywała pełniąca obecnie funkcję operatora, należąca głównie do PGNiG i Gazpromu, spółka EuRoPolGaz.

Umowę operatorską podpisano przedwczoraj po kilkumiesięcznych negocjacjach. Przekazania zarządzania rurociągiem niezależnej spółce domagała się Unia Europejska, która wciąż czeka na przesłanie pełnej treści tego porozumienia. Na razie Komisja dostała list opisujący jego treść.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t97431.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/podpisujemy;umowe;na;ktora;nie;ma;jeszcze;zgody;ue,70,0,700742.html) Podpisujemy umowę, na którą nie ma jeszcze zgody UE
Bruksela po otrzymaniu pełnego dokumentu będzie mogła stwierdzić, czy wszystkie jej zapisy są zgodne z unijnym prawem.

Chodzi o podział obowiązków między właściciela i operatora gazociągu jamalskiego, czego wymaga unijne prawo. Operatorzy muszą być niezależni i zapewnić dostęp do rurociągu wszystkim europejskim firmom.

bEqQxske

Komisja Europejska otrzymała już obietnice z Warszawy, że w przyszłym tygodniu zostanie jej przekazana umowa operatorska dotycząca zarządzania rurociągiem jamalskim, która stanowi część polsko-rosyjskiego porozumienia gazowego.

[

bEqQxskf

]( # )Bruksela naciska na Warszawę w tej sprawie - chce sprawdzić, czy wszystkie zapisy są zgodne z unijnym prawem. Do tej pory jednak rząd nie chciał ujawniać dokumentów.

Prace nad polsko-rosyjskim porozumieniem gazowym rozpoczęto po tym, gdy na początku ubiegłego roku błękitne paliwo przestał nam dostarczać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo.

Międzyrządowe polsko-rosyjskie porozumienie zostało wynegocjowane na początku tego roku, jednak nie zostało podpisane z uwagi na wątpliwości Komisji Europejskiej co do niektórych zapisów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t109373.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;zaakceptowal;umowe;gazowa;z;rosja,140,0,695948.html) Rząd zaakceptował umowę gazową z Rosją Do parafowania umowy brakuje już tylko oceny Urzędu Regulacji Energetyki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t97431.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/los;umowy;gazowej;z;rosja;nadal;niejasny,185,0,671417.html) Los umowy gazowej z Rosją nadal niejasny Waldemar Pawlak spotkał się w tej sprawie z unijnym komisarzem do spraw energetyki.
bEqQxsky
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)