Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Umowa o wolnym handlu to kluczowa sprawa dla USA i UE" - uważają uczestnicy Wrocław Global Forum

0
Podziel się:

- Od strony gospodarczej umowa o wolnym handlu, między UE i USA, jest bardzo ważna. Wartość handlu transatlantyckiego to 650 mld dolarów rocznie - mówił były ambasador USA w Polsce Lee Feinstein podczas Wrocław Global Forum.

Od lewej: Shaukat Aziz i Lee Feinstein
Od lewej: Shaukat Aziz i Lee Feinstein (PAP/Maciej Kulczyński)

Nawet niewielkie zniesienie barier handlowych między UE a USA przyniesie ogromne korzyści ekonomiczne - przekonywali mówcy podczas dzisiejszego panelu dotyczącego projektowanej transatlantyckiej strefy wolnego handlu.

- _ Od strony gospodarczej umowa o wolnym handlu, którą mają zawrzeć UE i USA jest bardzo ważna. Wartość handlu transatlantyckiego to 650 mld dolarów rocznie _ - mówił były ambasador USA w Polsce Lee Feinstein.

Feinstein zaznaczył, że bariery i uregulowania prawne, które przeszkadzają w wymianie handlowej są powoli znoszone, a to nawet na niewielką skalę daje ogromne korzyści ekonomiczne. Były ambasador zwracał uwagę, że Stany Zjednoczone są największym inwestorem w Polce, a inwestycje amerykańskie w naszym kraju i na Węgrzech są większe niż te w Indiach.

Dyplomata przyznał, że wyznaczona na 2014 r. data zakończenia negocjacji między UE, a USA jest optymistyczna, ale ze względu na uwarunkowania polityczne po obu stronach Atlantyku, dobrze jeśli do podpisania umowy dojdzie przed prawyborami amerykańskimi, które zaplanowane są na 2016 r.

Według Feinsteina standardy, o których będzie mowa w umowie UE-USA, będą miały wpływ na regulacje stosowane w innych częściach świata, np. w Chinach.

Zdaniem byłego premiera Pakistanu Shaukata Aziza, rynki wschodzące, które on reprezentuje widzą Chiny - a nie UE, czy USA - jako silnego gracza gospodarczego. _ - Rynki wschodzące nie widzą ani Ameryki, ani Europy jako głównego motoru gospodarki światowej _ - oświadczył.

Ale - dodał - dla cierpiących na brak kapitału krajów rozwijających się, ważne jest powodzenie Europy i USA. _ - Jeśli Europa i Ameryka radzą sobie dobrze, to i my skorzystamy _ - wskazywał. Przypominał, że problemy przed którymi stoi Europa, wpływają na cały świat.

Aziz diagnozował, że bolączką UE jest brak przywódców, którzy nie baliby się podejmować twardych decyzji, a UE przechodzi kryzysy, bo nie była _ mentalnie _ gotowa na wspólnotę._ - Jest wspólna polityka monetarna, polityka walutowa, dochodzi do pewnego przeprojektowania, czym Europa miałaby być w przyszłości. Jeśli Europa wybierze właściwych przywódców, będzie to miało wpływ na cały świat _ - przekonywał.

Prezes Orange Polska Maciej Witucki wyliczył, że umowa między UE a USA to 2 mln dodatkowych miejsc pracy, tańsze samochody, a także więcej kanałów dystrybucji transatlantyckiej. Jego zdaniem, rozwój globalnej gospodarki wyciągnął z biedy 1,5 mln ludzi. Zwrócil też uwagę, że do rozwijania relacji gospodarczych nie jest konieczne dzielenie przez partnerów tych samych wartości. Jako przykład podał współpracę świata z Chinami.

_ - Nie zawsze wszystkie wartości idą w parze z robieniem interesów, czasami robimy je wbrew tym wartościom _ - podkreślił Witucki. Dodał jednak, że jeśli w obszarze północnoatlantyckim nie będziemy walczyć o zasadę wolnego rynku, to otworzą się furtki do populizmu i izolacjonizmu, a to przeszkodzi rozwojowi.

Witucki zaznaczył, jako biznesmen chciałby, by europejskie spółki mogły brać udział w przetargach w Stanach Zjednoczonych, ale też, by cudzoziemcy mogli brać udział w takich postępowaniach w UE. Witucki wyraził jednak obawę, że ze względu na kryzys argumentacja populistyczna dot. liberalizacji handlu między UE a Stanami Zjednoczonymi, może trafiać na podatny grunt i to po obu stronach Atlantyku.

Ambasador Kanady przy UE David Plunkett podkreślał z kolei, że jego kraj jest już na końcu drogi do podpisania umowy z UE. _ Nasz rząd uważa, że nie ma lepszego źródła tworzenia miejsc pracy i rozwoju gospodarczego niż wzmacnianie więzi łączących nas z Europą _ - oświadczył.

Wrocław Global Forum to doroczna konferencja poświęcona w głównej mierze transatlantyckiej współpracy gospodarczej oraz stosunkom politycznym pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi.

wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)