Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Umowa stowarzyszeniowa Ukrainy. Janukowycz: potrzebujemy pomocy finansowej

0
Podziel się

Tłumacząc, dlaczego Kijów zdecydował się nie podpisywać umowy, Janukowycz powiedział, że Ukraina w ostatniej chwili została sama z poważnymi problemami finansowymi i gospodarczymi.

Umowa stowarzyszeniowa Ukrainy. Janukowycz: potrzebujemy pomocy finansowej
(kmu.gov.ua)
bEsfhFat

Ukraina wciąż planuje podpisanie w przyszłości umowy stowarzyszeniowej z UE i ma zamiar uczynić to w bliskiej przyszłości, ale potrzebuje pakietu pomocy finansowej i gospodarczej - oświadczył dziś prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

Mówił o tym na zamkniętym spotkaniu z przywódcami UE podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Tłumacząc, dlaczego Kijów zdecydował się nie podpisywać umowy podczas szczytu, Janukowycz powiedział przywódcom UE na zamkniętej sesji, że _ Ukraina niestety w ostatniej chwili została sama z poważnymi problemami finansowymi i gospodarczymi _. _ Dzisiaj potrzebujemy od naszych europejskich partnerów decydujących kroków wobec Ukrainy, w celu wypracowania i przeprowadzenia programu pomocy finansowej i gospodarczej _ - głoszą fragmenty oświadczenia Janukowycza opublikowane na stronie internetowej.

bEsfhFav

Szef państwa zapewniał, że Ukraina przygotowuje się do _ zminimalizowania negatywnych następstw _, które odczują najuboższe warstwy społeczeństwa. _ To wymaga od nas wspólnej pracy nad programem pomocy gospodarczej dla Ukrainy, która pozwoli nam na przygotowanie się do podpisania umowy _ - apelował do UE.

_ Ukraina jest zainteresowana jak najszybszym wznowieniem efektywnej współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Bankiem Światowym na warunkach, które byłyby możliwe do przyjęcia _ - mówił Janukowycz. Wśród pożądanych kroków ze strony UE wymienił rewizję ograniczeń handlowych dotyczących pewnych kategorii eksportu ukraińskiego, udział UE i międzynarodowych organizacji finansowych w modernizacji ukraińskich gazociągów oraz zabezpieczenie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy poprzez mechanizmy UE.

_ Mamy nadzieję na zmianę stanowiska państw członkowskich w kwestii budowy nieuzasadnionych ekonomicznie środków przesyłu gazu rosyjskiego do Europy z ominięciem Ukrainy _ - oświadczył.

Według niego podjąć należy prace w celu ustalenia _ planu działań _, którego celem byłoby _ usunięcie sprzeczności i uregulowanie problemów we współpracy handlowej i gospodarczej z Rosją _ i innymi państwami Unii Celnej, do której należy też Białoruś i Kazachstan. _ Byłbym wdzięczny za wasze poparcie w kwestii zainicjowania współpracy (w tej kwestii) w formacie Ukraina-UE-Rosja _ - mówił Janukowycz.

bEsfhFaB

_ Wymuszona przerwa w procesie zawarcia umowy (stowarzyszeniowej) nie oznacza przerwania niezbędnych dla Ukrainy reform związanych z integracją europejską _ - zapewnił.

Zaapelował też, by rozpocząć _ strategiczną dyskusję o sposobach optymalizacji współpracy gospodarczej UE z krajami Partnerstwa Wschodniego i o uznaniu europejskiej perspektywy dla zainteresowanych państw-partnerów _.

Dziennikarzom w Wilnie Janukowycz powiedział, że _ potwierdza zamiar Ukrainy podpisania umowy stowarzyszeniowej w bliskiej przyszłości _.

Czytaj więcej w Money.pl

bEsfhFaC
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/52/m94260.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/umowa;stowarzyszeniowa;ukrainy;prezydent;litwy;nie;z;tym;rzadem,48,0,1431600.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Janukowycz nie jest gotów iść dalej"
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/148/m287892.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/komorowski;nie;czuje;sie;oszukany;przez;janukowycza,210,0,1430738.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Komorowski nie czuje się oszukany przez...
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/1/m277249.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/umowa;ukraina-ue;jesli;nie;teraz;to;kiedy,98,0,1423202.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ukraina w UE. Jeśli nie teraz, to kiedy?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/123/m87163.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unijna;umowa;stowarzyszeniowa;z;ukraina;jest;wymierzona;w;rosje,210,0,1286354.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Unijna umowa jest wymierzona w Rosję?
bEsfhFaW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)