Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Umowy Ukrainy z Rosją nie zażegnają kryzysu?

0
Podziel się:

Porozumienia o pomocy finansowej Rosji dla Ukrainy i o obniżeniu ceny na rosyjski gaz nie rozwiązują problemów gospodarczych Kijowa - powiedział dzisiaj szef dyplomacji Litwy.

na zdj. Linas Linkeviczius
na zdj. Linas Linkeviczius (PAP/EPA)
bESmMSCt

Porozumienia o pomocy finansowej Rosji dla Ukrainy i o obniżeniu ceny na rosyjski gaz nie rozwiązują w dłuższej perspektywie problemów gospodarczych Kijowa - powiedział dzisiaj Linas Linkeviczius, szef dyplomacji Litwy, która przewodniczy w tym półroczu UE.

Według ministra bez procesu modernizacji ukraińskiej gospodarki wsparcie Moskwy odsunie jedynie kryzys w czasie, a przy tym nie zahamuje proeuropejskich demonstracji na Ukrainie.

_ Podjęto bardzo specyficzne kroki w celu zbliżenia z Rosją. To wybór ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza i on go realizuje. Porozumienia z Rosją z pewnością nie uspokoją ludzi protestujących na Majdanie _ - powiedział Linkeviczius w wywiadzie dla agencji BNS.

bESmMSCv

_ Jeśli pieniądze będą przeznaczone jedynie na zatkanie dziur w finansach, odsunie to w czasie ból głowy i niczego nie rozwiąże. Jeśli kraj nie wybierze modernizacji, doprowadzi to do kryzysu. Jest to czasowe rozwiązanie _ - dodał litewski minister.

Uważa on, że niedawna postawa ukraińskiego kierownictwa wyglądała na udział w aukcji, gdzie Kijów oczekiwał na najlepszą ofertę od Rosji bądź od UE.

_ Proces wyglądał na aukcję. Kto da więcej? To nie jest sposób na wychodzenie z kryzysu. Powinny być podejmowane różne strategiczne decyzje w związku z reformami, modernizacją, wzrostem konkurencyjności. Kraj powinien móc stanąć na nogi w dłuższym czasie. Jest to oczywiście jego wybór _ - powiedział Linkeviczius.

Szef litewskiej dyplomacji odrzucił przy tym rosyjskie oskarżenia, że Zachód wywiera nacisk na Ukrainę w kwestii bliższych związków z UE. Przypomniał, że to Moskwa groziła Kijowowi sankcjami, jeśli podpisze umowę stowarzyszeniową.

bESmMSCB

Prezydenci Władimir Putin i Wiktor Janukowycz porozumieli się we wtorek, że Rosja obniży od przyszłego roku cenę gazu dla Ukrainy do 268,5 dolara za 1000 metrów sześciennych oraz kupi ukraińskie obligacje rządowe opiewające na 15 mld dolarów. Obecnie Ukraińcy płacą za gaz 400 USD.

Ukraińska opozycja, która od 21 listopada protestuje na Majdanie w Kijowie przeciwko wstrzymaniu przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE, oskarżyła Janukowycza o wyprzedaż narodowych interesów.

Czytaj więcej w Money.pl

bESmMSCW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)