Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia bankowa musi zapewnić stabilność w strefie euro

0
Podziel się:

- Jej głównym zadaniem będzie i musi być zapewnienie stabilności strefy euro - powiedział minister finansów.

Unia bankowa musi zapewnić stabilność w strefie euro
(Reporter)

Polska ostrożnie przygląda się tworzeniu unii bankowej w Europie, która ma być kolejną odpowiedzią na kryzys. Na razie ścierają się różne pomysły. Jest to jeden tematów spotkania unijnych ministrów finansów w Luksemburgu, a w przyszłym tygodniu zajmą się tym na szczycie też europejscy liderzy.

Aktualizacja 11:35

Szef resortu finansów Jacek Rostowski powiedział przed spotkaniem, że Polska popiera prace nad tworzeniem unii bankowej, ale o wejściu do niej zdecyduje, jak będą znane szczegóły. _ Czy będziemy chcieli i uważali, że będzie korzystne z punktu widzenia interesu narodowego Polski i polskiego systemu bankowego, aby do tej unii przystąpić, to będzie zależało jak będzie skonstruowana. Ale jej głównym zadaniem będzie i musi być zapewnienie stabilności strefy euro _ - powiedział dziennikarzom minister Rostowski.

W sprawie unii bankowej Europa podzieliła się na dwa obozy. Z jednej strony są Niemcy, które unię rozumieją wyłącznie jako ściślejszy nadzór nad instytucjami finansowymi w krajach członkowskich.

Z kolei Francja, Komisja Europejska, czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy uważają, że tworzenie unii bankowej powinno iść w parze z utworzeniem wspólnego funduszu ratunkowego, ale wyłącznie dla banków. I jeśli jakiś rząd nie byłby w stanie im pomóc, wtedy wsparcie byłoby przekazywane właśnie z tego funduszu.

W ramach walki z kryzysem euro w UE nasiliły się apele o utworzenie w Unii prawdziwej unii bankowej, która miałaby uchronić w przyszłości podatników przed kosztami nieodpowiedzialnych działań bankierów poprzez m.in. stworzenie funduszu ratunkowego, na który składałyby się same banki. Na unię bankową, jak wyliczał niedawno szef Komisji Europejskiej Jose Barroso, miałby się składać także europejski nadzór bankowy (nalegają na to Niemcy), by zapobiec niedawnej sytuacji, że przygotowane przez regulatorów narodowych tzw. testy wytrzymałości banków zdecydowanie nie doszacowały problemów np. hiszpańskich banków. Kolejny element to stworzenie wspólnego systemu gwarancji depozytów dla obywateli.

Wielka Brytania, jak pisała prasa brytyjska, wyklucza na razie udział w jakimkolwiek elemencie unii bankowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Sposób na kryzys. Trzeba zmusić banki do... Projekt przepisów o kryzysowym zarządzaniu bankami ma być przedstawiony dzisiaj przez Komisję Europejską.
Będą bronić londyńskiego City. Tego zażądają Londyn zażąda klauzuli zabezpieczających brytyjski sektor finansowy i bankowość, jeśli strefa euro powoła unię bankową.
Chcą większego nadzoru. Co z bankami? -_ Europa musi wesprzeć tych, którzy są w potrzebie _ - apeluje premier pogrążonej w kryzysie Hiszpanii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)