Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia bankowa priorytetem UE. Tak zaleca MFW

0
Podziel się:

Priorytetem dla strefy euro na drodze ku pełnej unii gospodarczej i walutowej musi być unia bankowa - uznał Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Unia bankowa priorytetem UE. Tak zaleca MFW
(quinn.anya/CC/FLickr)

Priorytetem dla strefy euro na drodze ku pełnej unii gospodarczej i walutowej musi być unia bankowa - uznał Międzynarodowy Fundusz Walutowy w dorocznej ocenie strefy euro.

MFW ocenia zarazem, że korzystny byłby udział w unii bankowej wszystkich 27 krajów UE. Dla 27 krajów Unii Europejskiej unia bankowa jest czymś pożądanym; natomiast dla 17 krajów strefy euro jest czymś zasadniczej wagi - głosi komunikat MFW.

_ Priorytetem do natychmiastowej realizacji jest powstanie unii bankowej w strefie euro _ - podkreślono. Zdaniem MFW dyskutowana obecnie w UE reforma, która miałaby uchronić w przyszłości podatników przed kosztami nieodpowiedzialnych działań bankierów, jest _ pierwszym niezbędnym etapem _, ale powinna pójść dalej.

MFW apeluje o wspólny system gwarancji depozytów, który zwiększy zaufanie klientów; Fundusz chciałby też, aby kraje nie były obciążane kosztami ratowania banków. Wreszcie, opowiada się za wspólnym, silnym systemem nadzoru bankowego, _ który zapobiegnie dalszej dezintegracji systemu finansowego _.

MFW zaapelował do Europejskiego Banku Centralnego (EBC) o poluzowanie polityki monetarnej, twierdząc, że bank, który odpowiada za stabilność wspólnej waluty, dysponuje w tym zakresie polem manewru, ale ograniczonym.

Szefowa MFW Christine Lagarde opowiedziała się wczoraj w Luksemburgu na posiedzeniu eurogrupy za tym, by EBC wykazał się _ większą kreatywnością i pomysłowością _ w swojej polityce monetarnej, co pomoże borykającej się z kryzysem strefie euro._ - Może się to odbyć zarówno poprzez skupowanie obligacji skarbowych jak i w drodze bardziej tradycyjnej polityki - decyzja należy do EBC _ - powiedziała Lagarde.

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział w piątek w Luksemburgu, że Polska nie będzie się sprzeciwiać tworzeniu unii bankowej eurolandu, ale o ewentualnym przystąpieniu zdecyduje później, gdy będzie wiadomo, jak ta unia wygląda i czy jest to zgodne z polskim interesem.

_ - Jeżeli po to, by wzmocnić strefę euro, konieczna jest unia bankowa, jeżeli strefa euro w ramach strefy euro na unię bankową się zdecyduje, to na pewno nie będziemy się temu sprzeciwiali _ - powiedział dziennikarzom tuż przed rozpoczęciem Ecofinu, czyli posiedzenia ministrów finansów państw UE. Unia bankowa będzie jednym z tematów szczytu UE 28-29 czerwca w Brukseli.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą większego nadzoru. Co z bankami? -_ Europa musi wesprzeć tych, którzy są w potrzebie _ - apeluje premier pogrążonej w kryzysie Hiszpanii.
Rostowski: Ostrożnie przyglądamy się tej unii - _ Czy będziemy chcieli do niej przystąpić, będzie zależało jak będzie skonstruowana _ - powiedział minister finansów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)