Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unia będzie współfinansować gazociąg omijający Polskę

0
Podziel się:

Unia Europejska będzie współfinansować gazociąg północnoeuropejski. Taką deklarację złożył w Moskwie komisarz Unii do spraw energetyki i transportu. Gazociąg ten będzie przebiegał po dnie Morza Bałtyckiego z Rosji do Niemiec, Holandii i Kanałem La Manche do Wielkiej Brytanii.

Unia Europejska będzie współfinansować gazociąg północnoeuropejski. Taką deklarację złożył w Moskwie komisarz Unii do spraw energetyki i transportu. Francois Lamoureux podkreślił, że gazociąg będzie priorytetowym projektem we współpracy Rosji z Unią, ponieważ pozwoli on bezpośrednio połączyć Rosję z Europą.

Wcześniej rosyjski wicepremier Wiktor Christienko powiedział, że Unia Europejska zgodziła się na współfinansowanie infrastruktury, która będzie konieczna do funkcjonowania projektu. Nie jest jednak jasne, kiedy ma się rozpocząć budowa. Rosjanie utrzymywali, że gazociąg będą też finansować niemieckie firmy, między innymi Ruhrgas. Miało dojść do podpisania listu intencyjnego w tej sprawie, jak dotychczas jednak to nie nastąpiło.

Gazociąg północnoeuropejski będzie przebiegał po dnie Morza Bałtyckiego z Rosji do Niemiec, Holandii i Kanałem La Manche do Wielkiej Brytanii. Omijać będzie Polskę i inne dotychczasowe kraje tranzytowe. Jest też bardzo prawdopodobne, że w przypadku jego powstania nie dojdzie do budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego. Specjaliści wyceniają wartość inwestycji na siedem miliardów dolarów.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)