Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unia energetyczna. Tusk pojedzie do Madrytu

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk spotka się dziś w Madrycie z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem.

Unia energetyczna. Tusk pojedzie do Madrytu
(PAP/Paweł Supernak)
bEUMeowR

Jak poinformowało biuro prasowe hiszpańskiego rządu, głównymi tematami rozmowy będą: proponowana przez Donalda Tuska europejska unia energetyczna oraz sytuacja na Ukrainie.

Premier rozmawiał na ten temat ostatnio m.in. z szefami Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej oraz prezydentem Francji i premierem Włoch. Donald Tusk spotkał się także w tej sprawie z kanclerz Niemiec. - Najmniej entuzjazmu było słychać w głosie kanclerz Angeli Merkel, to wszyscy wiedzieliśmy, bo tamten wspólny biznes gazowy niemiecko-rosyjski jest szczególnie zaawansowany - powiedział Tusk.

Ale jak dodał podczas ostatniej wizyty w Berlinie uzyskał deklarację, że Polska i Niemcy będą pracowały nad szczegółami technicznymi propozycji wspólnych zakupów gazu. Szef rządu zaznaczył, że po raz pierwszy usłyszał od sąsiadów zza Odry zgodę co do zasady i teraz mówi, że Komisja Europejska będzie mogła przygotować pierwsze rekomendacje na czerwcowy szczyt Unii. - Nie oczekuje tu żadnych pochwał, ale widzę gigantyczny postęp w porównaniu do pierwszego dnia kiedy mówiłem o potrzebie unii energetycznej. Tych kilka tygodni wykorzystałem intensywnie celowo i z takim ewidentnym postępem - stwierdził premier.

bEUMeowT

W poniedziałek do idei wspólnych zakupów Donald Tusk będzie przekonywał Wiktora Orbana. Premier Węgier przylatuje do Warszawy po raz pierwszy od ponownego wygrania wyborów.

bEUMeoxu
KOMENTARZE
(0)