Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia Eurazjatycka. Epokowe wydarzenie czy fasadowe zagranie?

0
Podziel się:

Białoruskie państwowe media podkreślają wagę podpisanego wczoraj dokumentu. Niezależna gazeta kontruje, że nie wiadomo nawet, jakie są szczegóły porozumienia.

Władimir Putin, Alaksandr Łukaszenka i prezydent Kazachstanu</br>Nursułtan Nazarbajew podczas podpisania umowy
Władimir Putin, Alaksandr Łukaszenka i prezydent Kazachstanu</br>Nursułtan Nazarbajew podczas podpisania umowy (PAP/EPA)

Epokowym wydarzeniem nazwała białoruska państwowa prasa podpisanie porozumienia o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) Rosji, Kazachstanu i Białorusi. Niezależna _ Narodnaja Wola _ zauważa, że nie wiadomo nawet, co podpisano.

Państwowy dziennik _ SB. Biełaruś Siegodnia _ podkreśla, że fakt podpisania porozumienia o _ wpływowym sojuszu integracyjnym _ ma charakter epokowy i powstanie dzięki temu _ nowy byt geopolityczny _. Dziennik _ Zwiazda _ pisze zaś w tytule o _ początku wielkiego szlaku _.

Jednak nawet prasa państwowa wskazuje, że _ do dokumentu są zastrzeżenia _, gdyż początkowo planowano, że EUG będzie ściślejszym sojuszem, w którym od razu zostaną zagwarantowane swobody przepływu kapitału, towarów, usług i ludzi. _ Jednakże niektóre newralgiczne wyjątki na razie pozostały i na ich całkowite usunięcie przewidziano okres przejściowy wynoszący 10 lat _ - pisze _ SB. Biełaruś Siegodnia _.

Gazeta wskazuje, że z punktu widzenia Mińska najważniejsza była kwestia dostaw rosyjskiej ropy na Białoruś oraz opłat celnych za eksport wytwarzanych tam produktów naftowych, z którego to tytułu Białoruś przelewa Rosji znaczne sumy - np. w zeszłym roku 3,3 mld dolarów.

Ostatecznie kwestie te mają być regulowane nie w ramach trójstronnego porozumienia, tylko na podstawie umów dwustronnych. Na mocy porozumienia z Rosją Białoruś otrzymuje gwarancję stabilnych dostaw ropy - 23 mln ton w przyszłym roku, a w następnych latach co najmniej 24 mln. Dodatkowo począwszy od 2015 r. część opłat celnych za eksport produktów naftowych z rosyjskiej ropy (1,5 mld dol.) ma pozostawać na Białorusi - informuje dziennik.

_ Tak więc do podpisania porozumienia (o EUG) podeszliśmy drogą opłacalnych dla obu stron, rozsądnych kompromisów _ - czytamy.

_ SB. Biełaruś Siegodnia _ zwraca uwagę, że na razie sygnatariusze akcentują wyłącznie gospodarczy charakter integracji i póki co nie rozważają wprowadzenia unii monetarnej. _ Ale coraz wyraźniej jest odczuwalna atmosfera coraz większego zbliżenia w najróżniejszych sferach. Niewątpliwie odpowiada to interesom i oczekiwaniom naszych narodów _ - ocenia gazeta.

Niezależny dziennik _ Komsomolskaja Prawda w Biełorussii _ wskazuje, że zgodnie z zapisami porozumienia mieszkańcy trzech państw - Rosji, Białorusi i Kazachstanu - będą mogli bez przeszkód pracować na całym terytorium EUG bez konieczności uzyskiwania specjalnych zezwoleń.

Gazeta przytacza też opinię ekonomisty Antona Bałtoczki, że nie bez znaczenia jest uzyskany od Rosji kredyt wysokości 2 mld dol., który wraz z 1,5 mld zaoszczędzonych na opłatach celnych _ pozwoli utrzymać gospodarkę (Białorusi) na powierzchni _.

Tymczasem niezależna gazeta _ Narodnaja Wola _ w artykule zatytułowanym _ Dokąd i po co? _ podkreśla, że nie ujawniono szczegółów porozumienia i nie wiadomo co dokładnie Mińsk podpisał.

_ Rzecz w tym, że tekst projektu porozumienia nie został opublikowany w żadnym z państw członkowskich. Dlatego eksperci nie mogą nawet powiedzieć, czy podpisane porozumienia odpowiada białoruskiej konstytucji _ - zauważa gazeta.

Oficjalnie - jak podkreśla - wiadomo tylko tyle, że gwarantuje się w nim swobodę przemieszczania towarów, usług, kapitału i siły roboczej w kluczowych gałęziach gospodarki. Jednakże takie same zapisy były już w porozumieniu o Unii Celnej trzech państw, które zaczęło obowiązywać 1 lipca 2010 roku.

_ Narodnaja Wola _ przypomina, że podczas ceremonii podpisania dokumentu prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka wyraził nadzieję, że nowa unia gospodarcza _ stanie się w przyszłości fundamentem naszej politycznej, wojskowej i humanistycznej jedności _.

_ Trudno powiedzieć, co nowego nastąpiło teraz, i do tego z taką pompą. I dokąd w istocie wstąpiliśmy? I co oznacza "jedność polityczna"? Czy przypadkiem nie krok ku odrodzeniu ZSRR pod nową nazwą? _ - komentuje gazeta.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)