Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia Europejska: pakt przeciwko Hollande'owi

0
Podziel się:

Przywódcy kilku państw UE postanowili unikać spotkać z jednym z kandydatów na prezydenta Francji. Dlaczego?

Unia Europejska: pakt przeciwko Hollande'owi
(ec.europa.eu)

Przywódcy Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii uzgodnili, że w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi we Francji nie będą spotykać się z kandydatem francuskich socjalistów Francois Hollandem - podał dziś niemiecki tygodnik _ Der Spiegel _.

Na zdj. Nicolas Sarkozy i Angela Merkel

W ten sposób konserwatywni przywódcy chcą wesprzeć ubiegającego się o reelekcję prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

_ - Powodem tego paktu przeciwko Hollande'owi jest nie tylko sympatia dla prezydenta Sarkozy'ego. Konserwatywni politycy są przede wszystkim oburzeni, że socjalista Hollande zapowiedział, iż gdy wygra wybory, zamierza renegocjować zawarty przez 25 krajów UE pakt fiskalny. Pakt przyjęty głównie z inicjatywy kanclerz Angeli Merkel uchodzi za centralny element ratowania euro _ - pisze _ Spiegel _.

Według tygodnika, do poufnych uzgodnień między kanclerz Angelą Merkel a szefem włoskiego rządu Mario Montim i premierem Hiszpanii Mariano Rajoy'em przyłączył się też brytyjski premier David Cameron. Chociaż odrzucił on pakt fiskalny, to chciałby, żeby konserwatywny prezydent Sarkozy pozostał przy władzy we Francji.

Komentując doniesienia tygodnika rzeczniczka niemieckiego rządu oświadczyła w niedzielę, że przywódcy samodzielnie decydują, czy będą spotykać się z Hollandem. Potwierdziła, że na razie nie ma terminu spotkania kanclerz Merkel z kandydatem francuskich socjalistów wyborach prezydenckich.

Merkel już na początku lutego potwierdziła, że będzie wspierać Sarkozy'ego w jego staraniach o reelekcję, gdyż jest on kandydatem zaprzyjaźnionej z jej chadecką CDU partii politycznej. Zamiary niemieckiej kanclerz wzbudziły jednak pewne kontrowersje. Szef niemieckiej dyplomacji, liberał Guido Westerwelle zaapelował do wszystkich niemieckich partii politycznych o powściągliwość w sprawie zaangażowania we francuską kampanię wyborczą.

_ - Partyjno-politycznych sporów w Niemczech nie wolno przenosić do Francji _ - powiedział Westerwelle w opublikowanej dziś rozmowie z tygodnikiem _ Welt am Sonntag _. Dodał, że niemiecki rząd federalny nie da powodów do powątpiewania w to, że _ Niemcy będą doskonale współpracować z każdym rządem, na który zdecyduje się francuski naród _.

Z kolei szef kampanii wyborczej Hollande'a, Pierre Moscovici, ocenił, że rzekomy sojusz kilkorga konserwatywnych przywódców europejskich przeciwko francuskiemu socjaliście to sprawa _ niepokojąca _, _ przykra _ i bez precedensu w historii Europy. W rozmowie z radiem RTL podkreślił, że przyjaźń francusko-niemiecka i integracja europejska muszą stać ponad partyjnymi interesami.

Hollande jest zdecydowanym faworytem kwietniowo-majowych wyborów prezydenckich we Francji.

Więcej o pakcie fiskalnym czytaj w Money.pl
Donald Tusk: On jest chory i niebezpieczny Zdaniem Tuska, niektórzy politycy opozycji mówiąc o pakcie fiskalnym, _ biją rekordy niekompetencji _.
"Pakt fiskalny szkodzi Polsce". Zobacz, w jaki sposób _ - Po przejęciu władzy, a jesteśmy przekonani, że taki moment przyjdzie, uznamy, że ten pakt nie obowiązuje _ - deklaruje Jarosław Kaczyński.
Chce się pozbyć PiS. Po co mu prawnicy? Nie uda się ratyfikować paktu fiskalnego bez głosów opozycji. Ale premier ma na to sposób.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)