Notowania

mali
14.05.2013 18:16

Unia Europejska przeznaczy 520 mln euro na pomoc dla Mali

Wiosną zeszłego roku kraj pogrążył się w chaosie po wojskowym zamachu stanu i obaleniu demokratycznie wybranego prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Guaka/cc/wikimedia commons)

Unia Europejska przeznaczy 520 mln euro na pomoc i powojenną odbudowę Mali w latach 2013-2014 - zapowiedział szef Komisji Europejskiej Jose Barroso przed zorganizowaną w Brukseli konferencją darczyńców na temat wsparcia dla tego kraju.

Obiecana przez Unię pomoc to jedna czwarta sumy, jaką Malijczycy mają nadzieję zebrać w trakcie środowej konferencji. Malijskie władze szacują, że potrzebują międzynarodowego wsparcia w wysokości 2 mld euro na lata 2013-2014, aby zażegnać kryzys humanitarny po konflikcie zbrojnym, rozwiązać problemy 480 tysięcy uchodźców, a także przywrócić bezpieczeństwo, odbudować struktury państwa i infrastrukturę oraz przeprowadzić wybory.

W konferencji wezmą udział 103 delegacje, w tym USA, Japonia i kraje Zatoki Perskiej. Współgospodarzem spotkania będzie Francja, reprezentowana przez prezydenta Francois Hollande'a.

_ - Jestem przekonany, że z konferencji popłynie silny sygnał zaangażowania społeczności międzynarodowej - włącznie z Unią Europejską i jej państwami członkowskimi - na rzecz stabilności, jedności, demokracji i rozwoju Mali _ - oświadczył Barroso po spotkaniu z tymczasowym prezydentem Mali Dioncoundą Traore.

Traore powiedział, że obietnica Unii to _ dobry początek _. _ - Jestem wdzięczny za ogromną solidarność i mobilizację na rzecz wsparcia Mali _ - dodał Traore. Zapewnił, że uczyni wszystko, by proces powojennej odbudowy jego kraju zakończył się możliwie szybko. Zapowiedział, że wybory prezydenckie planowane są na 28 lipca.

Wiosną zeszłego roku Mali pogrążyło się w chaosie po wojskowym zamachu stanu i obaleniu demokratycznie wybranego prezydenta Amadou Toure. Kilka tygodni później islamscy rebelianci zdołali opanować na północy kraju pustynny teren o powierzchni równej Francji.

Rebelianci dążyli do utworzenia własnego państwa, które mogło przekształcić się w ośrodek islamskiego ekstremizmu. Dzięki interwencji zbrojnej Francji na początku tego roku udało się jednak wyprzeć powiązanych z Al-Kaidą dżihadystów z większych ośrodków.

Unia Europejska wysłała do Mali wojskową misję szkoleniową, która od kwietnia szkoli malijską armię. Latem odpowiedzialność za bezpieczeństwo Mali przejmą ONZ-owskie siły pokojowe MINUSMA, liczące około 11 tysięcy żołnierzy, głównie z państw afrykańskich.

Czytaj więcej o sytuacji na Mali w Money.pl
Mali dostanie 250 mln euro od Unii Europejskiej Według niedawnego raportu UE z powodu trwającego konfliktu i suszy w Mali zagrożonych głodem jest 4-5 mln ludzi.
"Francja nie jest sama". Wyślą tam wojska? Inne kraje UE nie wykluczają wsparcia, także wojskowego. Chodzi m.in. o wsparcie logistyczne dla działań bojowych Paryża.
Wojna w Mali. Będzie konferencja donatorów Spotkanie ma być okazją do zebrania środków i przekazania innego koniecznego wsparcia dla malijskich sił obronnych i bezpieczeństwa.
Tagi: mali, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz