Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unia o krok od recesji? Spada sprzedaż i PKB

0
Podziel się:

Najgorzej jest w strefie euro. Polska znalazła się wśród państw o najlepszych wynikach.

Unia o krok od recesji? Spada sprzedaż i PKB
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bFeqoAKt

W ujęciu kwartalnym w II kwartale tego roku spadek PKB w całej Unii wyniósł 0,1 procent, a w strefie euro nastąpił spadek o 0,2 procent.

W ujęciu rocznym, czyli uwzględniającym jeszcze dobre wyniki z poprzednich miesięcy PKB nieznacznie wzrosło. Wzrost Produktu Krajowego Brutto wyrównany sezonowo w II kw. 2008 roku wyniósł 1,6 procent w ujęciu rocznym w całej Unii Europejskiej i 1,4 procent w strefie euro, wynika z pierwszego szacunku unijnego urzędu statystycznego Eurostatu.

W I kwartale 2008 roku wzrost gospodarczy, w ujęciu rocznym, wyniósł 2,3 procent dla całej Unii, natomiast w strefie euro - 2,1procent.

bFeqoAKv

W Polsce Eurostat odnotował wynik niemal trzykrotnie lepszy: PKB wzrosło w II kw. o 6,1 procent rok do roku. Główny Urząd Statystyczny podał wcześniej, że PKB niewyrównany sezonowo zwiększył się o 5,8 procent rok do roku, a wyrównany sezonowo - o 6,1 procent r/r.

Lepsze wyniki, niż Euroland odnotowały też Stany Zjednoczone. Eurostat podał, że w USA wzrost gospodarczy wyniósł 0,1 procent w ujęciu kwartalnym i 2,2 procent rocznie, a w Japonii odpowiednio 0,8 procent i 1,0 procent.

Sprzedaż detaliczna w lipcu w całej Unii Europejskiej spadła średnio o 1,1 procent rocznie, a w samej strefie euro o 2,8 procent w ujęciu rocznym, podał w środę unijny urząd statystyczny Eurostat. W ujęciu miesięcznym sprzedaż wzrosła o 0,1 procent w całej UE i spadła o 0,4 procent w strefie euro.

bFeqoAKB

Spośród członków UE, których dane uwzględnia Eurostat, sprzedaż wzrosła w 11 krajach i spadła w 7. Najwyższy wzrost sprzedaży odnotowały Rumunia (18,4 procent), Słowacja (6,8 procent) i Polska (6,6 procent), zaś największe spadki - Łotwa (8,5 procent) oraz Luksemburg i Hiszpania (5,9 procent).

Według Głównego Urzędu Statystycznego, sprzedaż detaliczna w lipcu wzrosła o 14,3 procent rok do roku wobec 14,2 procent w czerwcu.

bFeqoAKW
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)