Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia wie, ile dzieci jest zagrożonych biedą

0
Podziel się:

W 2011 roku 27 procent dzieci zamieszkujących kraje Unii Europejskiej było zagrożonych biedą bądź wykluczeniem społecznym.

Unia wie, ile dzieci jest zagrożonych biedą
(Bartosz Chochołowski)

W 2011 roku 27 procent dzieci zamieszkujących kraje Unii Europejskiej było zagrożonych biedą bądź wykluczeniem społecznym - wynika z opublikowanych danych unijnego biura statystycznego Eurostat.

W Polsce wskaźnik ten był nieco wyższy od średniej unijnej i wyniósł 29,8 proc. W porównaniu do danych z 2008 r. Polska odnotowała jednak największą spośród państw UE poprawę, jeżeli chodzi o problem zagrożenia biedą wśród dzieci; odsetek ten spadł o 3,1 punktu procentowego.

Według raportu Eurostatu dzieci są w większym stopniu zagrożone ubóstwem, niż reszta społeczeństwa UE; problem biedy bądź wykluczenia społecznego dotyczy bowiem 24 proc. dorosłych mieszkańców UE (w wieku od 18 do 64 lat) oraz 21 proc. osób starszych (powyżej 65 lat).

Najbardziej niepokojąca jest sytuacja w Bułgarii, gdzie aż 52 proc. dzieci jest narażonych na ubóstwo albo społeczne wykluczenie. W Rumunii problem ten dotyka 49 proc. dzieci. Jeszcze w 2008 r. to Rumunia była na pierwszym miejscu tego niechlubnego rankingu, ale w ciągu minionych trzech lat odnotowano w tym kraju nieznaczną poprawę w tej dziedzinie, podczas gdy w Bułgarii sytuacja bardzo się pogorszyła - wynika z danych Eurostatu.

Na Łotwie bieda bądź wykluczenie społeczne grozi 44 proc. dzieci, na Węgrzech - 40 proc., w Irlandii - 38 proc. (wg danych z 2010 r.).

Od wybuchu kryzysu finansowego i gospodarczego w 2008 r. odsetek ten wzrósł w 21 krajach UE, najbardziej w Irlandii - o 11 punktów procentowych - oraz na Łotwie - o 10,4 punktu procentowego.

Najniższy odsetek dzieci zagrożonych ubóstwem mają Szwecja, Dania i Finlandia (po 16 proc.), Słowenia (17 proc.), Holandia (18 proc.) i Austria (19 proc.).

W Polsce sytuacja pod tym względem poprawiła się od 2008 roku, kiedy to problem biedy i wykluczenia dotykał ok. 33 proc. dzieci. Obecnie odsetek ten wynosi 29,8 proc. i jest nieco niższy, niż w dręczonych kryzysem Grecji (30,4 proc.), Hiszpanii (30,6 proc.) czy we Włoszech (32 proc.).

Badania Eurostatu wskazują, że na ubóstwo rzadziej narażone są dzieci rodziców o wyższym wykształceniu. W wielu krajach częściej problem ten dotyka z kolei dzieci z rodzin, w których przynajmniej jedno z rodziców jest imigrantem; 32 proc. dzieci z takich rodzin w całej UE było narażonych na biedę.

Osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym spełniają przynajmniej jeden z trzech warunków: żyją na granicy ubóstwa (czyli mają do dyspozycji mniej niż 60 proc. średniego dochodu w danym kraju), mają ciężką sytuację materialną (nie mogą np. opłacić rachunków lub ogrzać mieszkania) albo żyją w gospodarstwach domowych o tzw. bardzo niskiej intensywności pracy.

Czytaj więcej w Money.pl
Pieniądze dla Polski przepadną? Dziś decyzje W nowym budżecie mamy dostać prawie 106 miliardów euro, ale tej kwoty nie ma nigdzie zapisanej. To tylko wyliczenia rządu.
Prześwietlą unijny kraj przez gotówkę z Rosji Ministrowie finansów strefy euro chcą powierzyć prywatnej firmie ocenę podejmowanych przez Cypr działań.
Unijne pieniądze dla Polski przepadną? Los unijnego budżetu pozostaje w rękach Parlamentu Europejskiego. Część chce głosować przeciwko.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)