Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
negocjacje gazowe
30.08.2010 07:58

Unia włącza się w gazowe negocjacje z Rosją

Pawlak: Trzeba będzie renegocjować kilka punktów umowy gazowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wicepremier Waldemar Pawlak oświadczył, że trzeba będzie renegocjować kilka punktów umowy gazowej z Rosją. Inni ministrowie nic o tym nie wiedzą.

Pawlak ujawnił, że Bruksela, która ma zastrzeżenia do wynegocjowanej przez Polaków i Rosjan umowy, włączy się w rozmowy. Jeszcze nie dawno mówił, że umowa powinna zostać sfinalizowana do końca sierpnia.

Zdaniem wicepremiera skomplikuje to sytuację, bo potrzebne będzie kilka tur rozmów z Rosjanami. Z drugiej strony przy wsparciu Brukseli w niektórych punktach stanowisko rosyjskie może się uelastycznić. Pisze o tym dzisiejszy _ Dziennik Gazeta Prawna _

Chodzi o aneks do porozumienia rządów Polski i Rosji, dotyczący zwiększenia dostaw gazu do Polski do 10,3 mld m sześc. rocznie i wydłużenia ich do 2037 roku. Jego projekt sporządzono po tym, gdy na początku ubiegłego roku surowiec przestał do Polski dostarczać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo.

Wątpliwości unijnych urzędników budzi między innymi fakt, że nasi negocjatorzy ustalili z Moskwą, iż stawki za tranzyt będą obliczane tak, by zapewnić operatorowi Jamału stały zysk. KE domaga się poza tym wykreślenia z umowy zakazu reeksportu paliwa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t75544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/umowa;gazowa;z;rosja;-;zyski;i;zagrozenia,119,0,581751.html) Umowa gazowa z Rosją - zyski i zagrożenia Podpisane wczoraj porozumienie przewiduje przedłużenie kontraktu do 2037.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t20185.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/umowa;gazowa;z;rosja;coraz;blizej,166,0,560806.html) Umowa gazowa z Rosją coraz bliżej Pawlak: Możemy ją podpisać już jutro. PiS: Umowa bardziej uzależni nas od Gazpromu.
Tagi: negocjacje gazowe, ke, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz