Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

Unia zajrzy również do polskich śmietników

0
Podziel się:

Co czwarta bateria musi zostać poddana recyklingowi.

Unia zajrzy również do polskich śmietników
(PAP/Andrzej Rybczyński)

Obecnie tysiące ton zużytych baterii i akumulatorów trafiają co roku na śmietnik, nawet jeśli zawierają niebezpieczne związki, takie jak rtęć, ołów czy kadm. Bruksela zamierza to zmienić i zmusić kraje do zbiórki i recyklingu tych produktów. Kto się nie wywiąże, będzie karany.

Od dziś zaczyna obowiązywać unijna dyrektywa, która nakazuje zbierane, segregowane i przetwarzane we wszystkich krajach Unii Europejskiej zużytych baterii i akumulatorów.

_ - Niestety tylko siedem krajów w pełni wdrożyło już dyrektywę. Cztery kolejne - Irlandia, Litwa, Polska i Finlandia - wdrożyły przepisy dyrektywy częściowo albo poinformowały o swoich zamiarach legislacyjnych _ - mówi rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. ochrony środowiska Barbara Helfferich.

Jak dodała, KE jest rozczarowana tak słabym wdrożeniem dyrektywy i będzie wywierać w tej sprawie presję na kraje UE. - _ W pewnym momencie, jeśli zobaczymy, że nie ma postępu, będziemy musieli rozpocząć procedury karne _ - ostrzega.

Polski rząd przyjął 16 września tego roku projekt ustawy o bateriach i akumulatorach, który dostosowuje polskie prawo do przepisów unijnych.

Zaaprobowana przez rządy oraz Parlament Europejski w 2006 roku dyrektywa przewiduje, że do 2012 roku zbiórka zużytych baterii i akumulatorów w Unii Europejskiej osiągnie 25 proc., a do 2016 - 45 proc.

_ - 100 proc. zebranych baterii i akumulatorów będzie musiało podlegać recyklingowi _ - dodaje Hellferich.

Na mocy dyrektywy państwa członkowskie muszą wyznaczyć minimalne wielkości zbiórki i recyklingu. Wskaźnik poziomu zbiórki określany jest na podstawie średniej rocznej sprzedaży w latach poprzednich, tak aby można było określić porównywalne cele dla wszystkich krajów UE, proporcjonalnie do krajowego poziomu zużycia baterii.

ZOBACZ TAKŻE:

Ponadto dyrektywa przewiduje zakaz wprowadzania do obrotu baterii lub akumulatorów zawierających ponad 0,0005 proc. rtęci lub 0,002 proc. kadmu. Zakazem nie zostaną objęte systemy awaryjne i alarmowe, sprzęt medyczny oraz bezprzewodowe narzędzia elektryczne.

Dystrybutorzy baterii i akumulatorów będą zobowiązani do umożliwienia konsumentom pozostawiania zużytych produktów w ich punktach sprzedaży niezależnie od tego, gdzie zostały nabyte. Producenci będą natomiast ponosić koszty zbiórki, przetwarzania i recyklingu wszystkich zebranych baterii i akumulatorów po odliczeniu zysku ze sprzedaży odzyskanych materiałów. Producenci będą także musieli pokryć koszty netto kampanii informacyjnych dla klientów.

Kiedy przyjmowano dyrektywę w 2006 roku, zaledwie sześć krajów Unii prowadziło programy recyklingu i zbiórki zużytych baterii. Poziom ich odzyskiwania wynosi 59 proc. w Belgii, 55 proc. w Szwecji, 44 proc. w Austrii, 39 proc. w Niemczech, 32 proc. w Holandii i 16 proc. we Francji.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)