Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

Unia zaniepokojona brakiem postępów w Kopenhadze

0
Podziel się:

KE nie czekając na porozumienie przekaże 50 mln euro na pomoc humanitarną Afryce.

Unia zaniepokojona brakiem postępów w Kopenhadze
(PAP/EPA)

Unia Europejska wyraziła zaniepokojone brakiem postępów w negocjacjach klimatycznych w Kopenhadze, apelując do wszystkich o jak najdalej idącą elastyczność, która pomoże osiągnąć porozumienie.

na zdjęciu demonstranci pikietujący podczas szczytu klimatycznego

_ - Apelujemy, by wszystkie strony jak najszybciej wykazały się ekstremalną elastycznością, tak by w rozmowach można było osiągnąć postęp _ - zaapelowały w czwartek we wspólnym oświadczeniu Komisja Europejska oraz szwedzkie przewodnictwo.

KE poinformowała, że _ nie czekając na porozumienie _ przekaże 50 mln euro na pomoc humanitarną dla osób dotkniętych suszami spowodowanymi zmianami klimatycznymi w Somalii, Etiopii, Kenii i Ugandzie. _ Nie możemy czekać do 2020 roku, ludzie już cierpią z powodu zmian klimatycznych _ - powiedział rzecznik KE.

[ **

O szczycie klimatycznym czytaj w Money.pl ** ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/szczyt;klimatyczny.html )_ - Stoimy w obliczu katastrofalnej sytuacji w Rogu Afryki, która pokazuje zatrważający potencjał zmian klimatu. Kryzys ten podkreśla, dlaczego tak ważne jest, aby osiągnąć porozumienie w Kopenhadze _ - powiedział komisarz ds. rozwoju i pomocy humanitarnej Karel De Gucht. Jak dodał, znaczna część Rogu Afryki miała w tym roku opady _ niższe niż 75 proc. normy _. _ Ponad 16 mln osób rozpaczliwie potrzebuje naszej pomocy _ - zaapelował.

Serwis prasowy przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka poinformował, że wybiera on się w czwartek do Kopenhagi. Buzek dołączy do obecnej tam 15-osobowej delegacji PE.

_ - Czas gra przeciwko nam. Parlament Europejski i jego delegacja zrobią wszystko w celu osiągnięcia wiążącego ogólnoświatowego porozumienia. Przypominam naszą warunkową ofertę redukcji o 30 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE do roku 2020. Potrzebujemy ruchu ze strony naszych globalnych partnerów; nasi wyborcy oczekują prawdziwego porozumienia w sprawie walki ze zmianami klimatu _ - powiedział Buzek przed wylotem do stolicy Danii.

Trwająca od 7 grudnia konferencja ONZ z udziałem prawie 190 państw świata jak na razie nie doprowadziła do konkretnych rezultatów. Jej celem jest wypracowanie takiego podziału wysiłków na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych i wsparcie biednych państw w zakresie finansowania walki ze zmianami klimatycznymi, tak by doprowadzić do ograniczenia wzrostu globalnej temperatury o maksimum 2 stopnie Celsjusza w porównaniu z okresem przedindustrialnym.

Raporty Money.pl
*Trucie coraz droższe. Miliardy na środowisko * Co roku w Polsce powstaje ponad 130 mln ton odpadów. Pod względem emisji CO2 zajmujemy 11 miejsce na świecie.
*Ile kosztuje globalne ocieplenie? * Do walki z globalnym ociepleniem przyłączyło się amerykańskie lobby przedsiębiorców. Poskutkowało - prezydent zapowiedział we wczorajszym orędziu do narodu, że zamierza doprowadzić do obniżenia zużycia o jedną piątą w ciągu 10 lat.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)