Notowania

unia europejska
16.11.2009 07:23

Unijne dopłaty dla ubogich regionów zostają

Polscy dyplomaci nakłonili komisarzy UE do odrzucenia pomysłu ograniczenia wydatków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Polscy dyplomaci nakłonili większość komisarzy do odrzucenia pomysłu ograniczenia wydatków na fundusze strukturalne i wspólną politykę rolną.

na zdjęciu komisarz do spraw polityki regionalnej Paweł Samecki

Na niejawnym posiedzeniu Komisja Europejska miała przyjąć w ubiegłym tygodniu dokument zakładający, iż priorytetem w unijnym budżecie na lata 2014 - 2020 nie będzie już pomoc biednym regionom i wsi, ale rozwój dyplomacji, nowych technologii i walka z ociepleniem klimatu.

_ Dziennik Gazeta Prawna _ podkreśla, że na tej reformie nasz kraj straciłby najwięcej. Jesteśmy bowiem największym beneficjentem unijnej pomocy.

Plac został przygotowany przez ekspertów ze starych krajów Unii i miał zostać zatwierdzony wyłącznie przez przewodniczącego Jose Manuela Barroso, a nie cały skład komisji.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Huebner zaatakowała Barroso w sprawie reformy **budżetu** **UE** ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/huebner;zaatakowala;barroso;w;sprawie;reformy;budzetu;ue,111,0,551535.html )
* [ KE proponuje rewolucyjne zmiany w **budżecie** **UE** ]( http://news.money.pl/artykul/ke;proponuje;rewolucyjne;zmiany;w;budzecie;ue,84,0,548948.html )

Jednak plan nie wypalił, bo dowiedział się o nim świeżo upieczony komisarz do spraw polityki regionalnej Paweł Samecki. _ Dziennik Gazeta Prawna _ pisze, że zaczął on prowadzić akcję dyplomatyczną, by storpedować ten pomysł. Ostatecznie pomysł został zablokowany przez większość komisarzy - głównie z nowych krajów członkowskich, ale też z Grecji, Hiszpanii i Portugalii.

Z informacji gazety wynika, że 9 listopada w Gdańsku doszło do poufnego porozumienia między premierem Tuskiem i szefem hiszpańskiego rządu. Polska poprze Hiszpanię o utrzymanie nie tylko sowitych dotacji Brukseli dla rolnictwa, ale też funduszy dla najbiedniejszych hiszpańskich regionów. W zamian Madryt opowie się za utrzymaniem jako priorytetu Unii wydatków na pomoc dla nowych państw.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: unia europejska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz