Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unijny sześciopak lekiem na kryzys?

0
Podziel się:

Jest ostateczna decyzja w sprawie reform wymuszających większą dyscyplinę finansową w Unii Europejskiej.

Unijny sześciopak lekiem na kryzys?
(ec.europa.eu)

Jest ostateczna zgoda w sprawie reform wymuszających większą dyscyplinę finansową w Unii Europejskiej co ma uchronić ją w przyszłości przed kryzysem. Decyzję podjęli ministrowie finansów 27 krajów na spotkaniu w Luksemburgu.

To była tylko formalność, bo kraje członkowskie wstępnie porozumiały się już wcześniej, a w ubiegłym tygodniu sześciopak zaakceptował też Parlament Europejski. Pakiet sześciu ustaw przewiduje, że Bruksela będzie ściślej kontrolować co dzieje się z finansami publicznymi w krajach członkowskich.

Unijne rządy będą musiały przysyłać założenia budżetowe, a Komisja będzie je oceniać. _ - Jeśli uzna, że państwa nie trzymają w ryzach finansów, będzie nakazywać redukcję długu i deficytu. Kraje, które zignorują zalecenie, lub te, które już przekroczą dozwolone wskaźniki, będą karane finansow _o - zapowiada komisarz do spraw gospodarczych Olli Rehn.

- _ Nie zawaham się skorzystać z nowych narzędzi, by zapewnić dyscyplinę finansową i zrównoważony rozwój w Europie. Oczekuje, że kraje członkowskie będą przestrzegać reguł _- mówi komisarz.

Bruksela argumentuje, że nowe reguły pozwolą jej uniknąć błędów z przeszłości i przypadku Grecji. Ściślejszy nadzór ma sprawić, że Komisja będzie mogła wcześniej wykryć, że coś niepokojącego dzieje się z finansami krajów członkowskich, a także próby fałszowania statystyk.

_ - Po tym wielkim przełomie sześciopaku, chcemy dalszego wzmocnienia. Myślę, że te rozmowy już się zaczynają się, ale fundament mamy zabezpieczony: efektywne działanie UE i to jest najważniejsze _ - skomentował decyzję minister finansów Jacek Rostowski

Dopytywany, jak zarządzanie gospodarcze powinno wyglądać, minister zdystansował się od francusko-niemieckiej propozycji z sierpnia, by stworzyć tzw. rząd gospodarczy w oparciu o spotkania na szczycie eurogrupy pod przewodnictwem szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya.

_ - Mówimy o takim mechanizmie, który pozwoli na taką integrację, która zapewni bezpieczeństwo strefy euro, bez tego, żeby wykluczała kraje Unii Europejskiej. To jest do zrobienia i to jest nasz postulat i innych krajów. Nie tylko tych, które są poza. Jest także duża część krajów, które są wewnątrz euro i są absolutnie zdecydowane, że taka forma postępu instytucjonalnego jest jedyną możliwą _ - powiedział Rostowski.

Czytaj więcej o kryzysie finansowym Unii
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t94110.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/zdaniem;szefa;komisji;europejskiej;grecja;pozostanie;w;strefie;euro,85,0,921685.html) Barroso ma pomysł warty 55 miliardów euro Według Barroso najważniejszym zadaniem jest budowanie zaufania, a przyjęcie tak zwanego sześciopaku pozwoli Komisji na lepsza kontrolę i wgląd w narodowe budżety przed ich zatwierdzeniem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t157408.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/szesciopak;to;prawicowy;projekt;wiec;glosowali;przeciw,30,0,922142.html) Sześciopak to prawicowy projekt, więc głosowali przeciw Zdaniem socjalistów, w unijnym pakiecie antykryzysowym nie ma mowy o pobudzaniu gospodarki. Według polskiego rządu przeciwnie - to sygnał dla rynków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t84795.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jean-claude;juncker;wszystkie;kraje;ue;musza;przyjac;euro,78,0,921422.html) Euro to obowiązek. Kryzys to nie wymówka Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker podkreślił, że jest przeciwnikiem wychodzenia jakiegokolwiek kraju ze strefy euro.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)