Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UOKiK karze PKP Cargo. Kara to 60 mln zł

0
Podziel się:

Krasnodębska-Tomkiel: Przewoźnik dyskryminował kontrahentów.

UOKiK karze PKP Cargo. Kara to 60 mln zł
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

(aktualizacja: 18.20)

*Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na PKP Cargo S.A. karę w wysokości 60 mln zł. Oskarża spółkę o działania ograniczające kontrahentów. *

_ - PKP Cargo uniemożliwiały zawieranie specjalnych umów kontrahentom, uznając ich za swoich konkurentów. Na spółkę za tę praktykę nałożyliśmy karę w wysokości 60 mln zł _ - wyjaśniła na konferencji prasowej prezes UOKiK.

Dodała, że Urząd nakazał PKP Cargo zmianę tej praktyki.

Krasnodębska-Tomkiel zaznaczyła, że Urząd wszczął postępowanie wobec PKP Cargo na podstawie informacji otrzymanych od spółki CTL Logistics, działającej na rynku usług transportu kolejowego. Decyzja UKOKiK ma rygor natychmiastowej wykonalności - dodała.

PKP Cargo podkreśliła tymczasem, że _ jest największym, ale nie dominującym przewoźnikiem na rynku przewozów towarowych w Polsce _. Spółka w komunikacie dodała, że nie spełnia przesłanek do uznania jej za podmiot dominujący, bo _ nie ma możliwości działania niezależnie od konkurentów, kontrahentów oraz konsumentów _.

_ - PKP Cargo SA żadnymi swoimi działaniami nie zagrażała, a tym bardziej nie ograniczała konkurencji na rynku przewozów kolejowych, o czym świadczą dane rynkowe wskazujące na stały, bardzo dynamiczny wzrost przewozów u innych prywatnych przewoźników kolejowych _ - czytamy w komunikacie.

Według PKP Cargo sprawa ma charakter indywidualnego sporu między nią a jednym z przewoźników kolejowych, _ który w żaden sposób nie wpływał na sytuacje rynkową innych przewoźników _. Spółka zapowiada, że odwoła się od decyzji UOKiK.

ZOBACZ TAKŻE:

| To nie pierwsza kara dla PKP Cargo |
| --- |
| *Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Nowakowski i Wspólnicy: * Zakwestionowane przez Prezesa UOKiK działanie przewoźnika polega na dyskryminującym traktowaniu kontrahentów i odmowie przyznawania niektórym z nich upustów od Taryfy Towarowej. PKP Cargo przyznało sobie prawo decydowania, który z kontrahentów prowadzi działalność konkurencyjną i takim podmiotom odmawiało przyznania upustów mimo, iż zlecali oni PKP Cargo do przewozu znaczną ilość ładunków. Podstawę działania przewoźnika narodowego stanowiły zapisy Zasad Sprzedaży stosowanych przez PKP Cargo (obecnie Regulaminu Sprzedaży). Praktyka narodowego przewoźnika spowodowała, iż przestało być opłacalne dla firm produkcyjnych zlecanie przewozów innym niż PKP Cargo przewoźnikom, których oferta automatycznie stała się cenowo mniej atrakcyjna. Za podobną praktykę PKP Cargo zostało już ukarane w 2004 r. Wówczas nałożona na nie przez Prezesa Urzędu kara wynosiła 40 mln zł, a niekorzystne dla zlecających przewóz podmiotów zapisy znajdowały się bezpośrednio
w umowach, a nie jak w przypadku aktualnie stosowanej praktyki w ogólnych zasadach sprzedaży. PKP Cargo mimo prowadzonego przez 2,5 roku postępowania antymonopolowego nie wycofało się z kwestionowanych przez Prezesa UOKiK postanowień Regulaminu Sprzedaży, dlatego też Prezes UOKiK w komentowanej decyzji nadał rygor natychmiastowej wykonalności. |

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)