Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UOKiK: Renta dożywotnia słabo chroniona

0
Podziel się:

- Trzeba lepiej chronić osoby starsze, które oddają mieszkanie w zamian za rentę dożywotnią - apeluje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK: Renta dożywotnia słabo chroniona
bESUYlyt

- _ Trzeba lepiej chronić osoby starsze, które oddają mieszkanie w zamian za rentę dożywotnią _ - apeluje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Chodzi o tych seniorów, którzy podpisują umowę sprzedaży nieruchomości, w zamian dożywotnie świadczenia. Mieszkanie czy dom od razu staje się własnością firmy oferującej rentę, ale dotychczasowy właściciel zachowuje prawo korzystania z nieruchomości do końca życia.

Prezes UOKiK-u Małgorzata Krasnodębska - Tomkiel podkreśla, że obowiązujące prawo ma luki, które mogą zaszkodzić osobom starszym. Chodzi między innymi o możliwy upadek firmy i związaną z tym utratę przez seniora miejsca zamieszkania.

bESUYlyv

Agnieszka Jaczyńska z UOKiKu wskazuje na wyniki badań, które wykazały, że prawie połowa osób powyżej 50 roku życia nie rozumie pojęcia renta dożywotnia. Okazało się też, że takie rozwiązanie dla większości ankietowanych nie jest interesujące.

UOKiK zbadał 37 wzorców umów o rentę dożywotnią, z czego zakwestionowano 17 wzorców, stosowanych przez 5 przedsiębiorców. Zastrzeżenia dotyczyły między innymi wymagania zgody firmy oferującej rentę na zamieszkanie w lokalu członków najbliższej rodziny osoby zbywającej nieruchomość.

Wątpliwości wzbudziło też nakładanie na konsumentów uciążliwych obowiązków, takich jak obciążanie ich kosztami poważnych napraw mieszkania lub domu. Poza tym jedna za spółek nakazywała informowanie jej o zebraniach wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, o czym jako właściciel nieruchomości sama powinna wiedzieć.

Obecnie trwają prace nad uregulowaniem przepisów dotyczących renty dożywotniej oraz odwróconej hipoteki. W tym drugim przypadku momentem przekazania własności nieruchomości jest śmierć dotychczasowego właściciela.

bESUYlyB
Czytaj więcej w Money.pl
Sprzedawcy gazu na cenzurowanym. Wszyscy UOKiK zakwestionował umowy spółek gazowych z klientami. Najczęstsze grzechy to... .
Tam emerytom żyje się najlepiej ONZ dokonała porównania jakości życia ludzi starych w 91 krajach. Pod uwagę wzięto 13 kryteriów, takich jak dochody, zatrudnienie, ochrona zdrowia i środowisko naturalne. Najlepiej wypadła Szwecja.
Ostrzegają przed wyłudzeniem "na policjanta" Oszust dzwoniący do starszej osoby podaje się za policjanta i przekonuje ją do przekazania pieniędzy, co jakoby ma pomóc w ujęciu wyłudzaczy.
PKO BP może przejąć Nordeę. Jest zgoda UOKiK W oparciu o portfel kredytów hipotecznych Nordei, PKO BP planuje budowę nowego banku hipotecznego.
bESUYlyW
KOMENTARZE
(0)