Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Upadłość PBG. Sąd wydał decyzję

0
Podziel się:

Kurs PBG rósł dziś o godz. 14.45 o ponad 10 proc. do 7,40 zł, po informacji o ogłoszeniu upadłości układowej spółki.

Upadłość PBG. Sąd wydał decyzję
(Mikdam/Dreamstime)

_ - Sąd Rejonowy w Poznaniu ogłosił upadłość PBG z możliwością zawarcia układu _ - poinformowała Joanna Ciesielska-Borowiec, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Poznaniu._ _

_ - Sąd Rejonowy w Poznaniu ogłosił dziś upadłość PBG z możliwością zawarcia układu. Sąd postanowił utrzymać zarząd własny upadłego. Wierzyciele mają trzy miesiące na zgłoszenie swoich wierzytelności _ - powiedziała Ciesielska-Borowiec.

Dodała, że nie zapadła jeszcze decyzja w sprawie Aprivii. W poniedziałek, 11 czerwca, Sąd Rejonowy w Poznaniu postanowił o ogłoszeniu upadłości Hydrobudowy z możliwością zawarcia układu.

W ubiegłym tygodniu zarządy PBG, Hydrobudowy i Aprivii, spółek należących do grupy PBG, podjęły uchwały o złożeniu wniosków o ogłoszenie upadłości układowej. Spółki podały, że bezpośrednią przyczyną decyzji były przeciągające się rozmowy z bankami na temat finansowania grupy.

PBG informowało wówczas, że będzie proponować układ w dwóch wariantach. Zaproponowany przez PBG układ w wariancie A będzie zakładać spłatę 100 proc. wierzytelności wobec podmiotów, których wierzytelność nie przekracza 100 tys. zł. W przypadku wierzytelności od 100 tys. zł do 1 mln zł, PBG zaproponuje spłatę 80 proc. wartości wierzytelności, a w przypadku podmiotów, których wierzytelności przekraczają 1 mln zł PBG zaproponuje spłatę 69 proc.

Wariant B będzie zakładać zaspokojenie wierzycieli według wariantu A z uzupełnieniem zamiany długu na kapitał dla wierzytelności powyżej 1 mln zł o akcje spółki po cenie 40 zł za akcję do wartości 12 proc. wykazanego zadłużenia. Konwersja zadłużenia na akcje nastąpi w ciągu roku od dnia uprawomocnienia się postanowienia o zatwierdzeniu układu. Zarząd szacuje, że w pierwszej kolejności zaspokajana będzie pierwsza i druga grupa wierzycieli, których wierzytelności wynoszą do 1 mln zł.

PAP informowała wcześniej, że PBG we wniosku o upadłość zgłosiło 1,5 tys. wierzytelności na łączną kwotę 1,46 mld zł.

Dziś PBG otrzymało od banku Pekao wypowiedzenie umowy kredytu z 2009 r., a osiem spółek z grupy PBG otrzymało od Raiffeisen Bank Polska zawiadomienie o wypowiedzeniu umowy o limit wierzytelności z 2007 r. - poinformowały spółki z grupy PBG w komunikatach.

Obie umowy zostały wypowiedziane w związku ze stwierdzeniem przez banki zagrożenia upadłością kredytobiorcy. Hydrobudowa podała, że kwota kredytów udzielonych jej przez Raiffeisen Bank Polska wynosi 57 mln zł oraz 500 tys. euro.

Wczoraj PBG i spółki zależne otrzymały od Nordea Bank Polska, BZ WBK, HSBC, Raiffeisen Bank Polska i BGŻ wypowiedzenie umów kredytowych, a fundusze PKO TFI i KBC TFI zażądały natychmiastowego wykupu obligacji PBG wraz z odsetkami, przy czym PKO TFI wezwało do wykupu obligacji o łącznej wartości nominalnej 40 mln zł plus odsetki.

W ubiegłą środę umowy kredytowe wypowiedziały PBG banki: HSBC Bank Polska, BGŻ, ING Bank Śląski oraz Polski Bank Przedsiębiorczości. Kurs PBG rósł dziś o godz. 14.45 o ponad 10 proc. do 7,40 zł, po informacji o ogłoszeniu upadłości układowej spółki.

Grupa PBG zajmuje się m.in. inwestycjami infrastrukturalnymi, w tym budową dróg i autostrad, inwestycjami energetycznymi i paliwowymi. Konsorcjum Hydrobudowa-PBG-Alpine była głównym wykonawcą Stadionu Narodowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejne banki wypowiadają umowy spółkom PBG Bank Pekao wymówił umowę kredytową PBG, poinformowała spółka w komunikacie. Równocześnie jej spółka zależna Hydrobudowa Polska poinformowała o wymówieniu umowy całej grupie przez Raiffeisen Bank Polska.
Skąd się wzięły problemy branży budowlanej? Polskiego rynku budowlanego nie dopadła klęska żywiołowa - mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk. W ten sposób szef rządu odniósł się do informacji ws. kłopotów finansowych niektórych firm budowlanych.
Podwykonawcy dostaną pieniądze, mimo bankructwa PBG? Narodowe Centrum Sportu zaproponowało rozwiązanie dla podwykonawców konsorcjum Hydrobudowa-PBG-Alpine, którym konsorcjum zalega z płatnościami za prace przy budowie Stadionu Narodowego w Warszawie, podało NCS.
giełda
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)