Notowania

ure
10.01.2008 09:13

URE: Podwyżki cen energii za wysokie

Urząd Regulacji Energetyki nie zatwierdzi podwyżek cen prądu o 20 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Maciej Chmiel)

Urząd Regulacji Energetyki ocenia, że w tej chwili uzasadnione są podwyżki cen energii rzędu 10 proc., a nie, jak proponują spółki sprzedające energię, blisko 20 proc. - powiedział w telewizji TVN CNBC Tomasz Kowalak, dyrektor departamentu taryf URE.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Swora (na zdjęciu) wstrzymał w
listopadzie wykonanie decyzji swego poprzednika o uwolnieniu cen energii elektrycznej w 2008 roku. Zapowiadany przez dostawców poziom podwyżek cen jest zdaniem URE zbyt wysoki.

"Spółki zaproponowały podwyżki na poziomie kilkunastu, blisko 20 proc., jeśli chodzi o cenę energii. To poziom, którego nie oceniamy jako uzasadniony faktyczną sytuacją na rynku energii" - uważa Kowalak. Jego zdaniem są przesłanki do podwyżek, ale nie takiej skali.

W związku z rozbieżnościami trudno powiedzieć, jak długo przyjdzie czekać firmom na zatwierdzenie taryf. "Póki ta rozbieżność nie zostanie zlikwidowana, dwie strony się nie spotkają, trudno mówić o zakończeniu postępowania" -
ocenia dyrektor. Negocjacje trwają już od grudnia.

Poprzedni szef URE Adam Szafrański zdecydował pod koniec października, że firmy energetyczne, posiadające koncesję na obrót energią, są zwolnione z obowiązku przedkładania do zatwierdzenia taryf dla energii elektrycznej.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: ure, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz