Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
URE zatwierdził taryfy dystrybucyjne energii na 2013 r.

URE zatwierdził taryfy dystrybucyjne energii na 2013 r.

Fot. wakila/iStockphoto

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził w poniedziałek taryfy na 2013 rok dla czterech z pięciu dystrybutorów energii elektrycznej - poinformowała rzecznik URE Agnieszka Głośniewska.

Prezes URE zatwierdził taryfy dystrybutorów: Enea Operator, Energa Operator, RWE Stoen Operator i Tauron Dystrybucja. Trwa postępowanie w sprawie taryfy PGE Dystrybucja - dodała Głośniewska. Podkreśliła też, że regulator nie zatwierdzi dziś taryf dla przedsiębiorstw sprzedających energię.

Taryfa dystrybucyjna dla Enei Operator wzrośnie ogółem o 1,1 proc., dla gospodarstw domowych wzrost ten wyniesie 1,0 proc. Dla Energi Operator będzie to odpowiednio 3,0 i 3,4 proc.

Dla RWE Stoen Operator taryfa ogółem zmaleje o 1,7 proc., dla gospodarstw domowych o 1,0 proc., natomiast dla Tauron Dystrybucja spadek wyniesie odpowiednio 0,8 i 0,6 proc.

Opłata dystrybucyjna to - obok ceny energii, jaką nalicza sprzedawca - główny składnik rachunku za energię elektryczną.

Czytaj więcej w Money.pl
Podwyżka cen prądu? Prezes URE ujawnia
W ubiegłym roku ceny wzrosły średnio o ponad 5 procent. W przyszłym czeka nas...
Wiadomo kiedy ceny prądu pójdą w górę
Prezes Urząd Regulacji Energetyki zapowiada uwolnienie cen energii dla klientów indywidualnych w 2015 roku. Wcześniej zakładano, że rynek energii będzie całkowicie uwolniony w 2013 roku.
energia, ure, prąd, opłaty dystrybucyjne
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
NG
79.188.13.* 2013-03-26 14:16
Mam fakturę PGE oddział w Lublinie z sierpnia 2012 i z lutego 2013. Stawka za energię czynną wzrosła z 0,2702 zł netto / KWh do 0,2825 zł netto / KWh, czyli jakby nie patrzeć gdzieś na przełomie 2012/2013 wzrost ZA ENERGIĘ CZYNNĄ wyniósł ponad 4,5 %. NATOMIAST opłata dystr-sieciowa nie zmieniła się! Czyli ten artykuł dotyczy tej pozycji faktury "opł.dystr-sieciowa" ? A to ciekawe ile jeszcze artykułów trzeba przeczytać, żeby dotrzeć do wszystkich składników tej faktury. Inna sprawa, że na pierwszy rzut oka myślałem, że chodzi ogółem o "rachunek za prąd". Przy okazji widzę jeszcze, że wzrosła "opł.dystr.-jakościowa" z 0,0070 do 0,0084, czyli o 20 %.
pola989930
178.183.233.* 2012-12-21 04:40
Utrzymanie w gotowości urządzeń do przesyłu oraz sprawności sieci dystrybucyjnej zarówno w energetyce,jak i gazownictwie,to o połowę wyższe rachunki odbiorców tych mediów.Tylko dlaczego dostawcy nie powiedzą wprost,że straty na przesyle wynoszą około 40procent.A to już nie jest winą odbiorcy,lecz dostawcy.Dostawca mimo zdzierania z nas tych opłat,nie robi nic w kierunku modernizacji linii energetycznych czy nitek gazowych wysoko i średniociśnieniowych.Nie mówiąc już o izolatorach na słupach energ-ch czy urządzeniach w stacjach redukcyjno-pomiarowych gazu.A więc Szanowni Państwo płacimy za coś,czego się nie robi,na 50letnich i starszych instalacjach.Może UDT przestanie udawać,że wszystko jest w porządku,bo nie mamy zaktualizowanych map,a nawet ZUD-y,odpowiedzialne za dokumentacje mają to w nosie.Stąd ogrom awarii podczas wielu robót prowadzonych pod ziemią.Kosztorysy robót są więc niedoszacowane,roboty wydłużone w czasie,a koszty przekroczone.Ale /"Baśka,nic to"/,odbiorca zapłaci.A co będzie,jeżeli nie zgodzi się zapłacić udowadniając w sądzie,że chociaż płaci,jest bezczelnie okradany.