Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
17.09.2005 15:43

Uroczystości w Jaworznie

Przed pomnikiem ofiar Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie odbyły się uroczystości ku czci 162 osób, które zginęły tam w nieludzkich warunkach.

Podziel się
Dodaj komentarz

W miejscu pochówku ofiar obozu kwiaty złożyli przedstawiciele Związku Ukraińców w Polsce, dyplomaci z Konsulatu Generalnego Ukrainy w Krakowie, a także przedstawiciele polskich władz centralnych oraz samorządowych.
Pod pomnikiem została też odprawiona panichida - prawosławna msza żałobna za zmarłych.
Obóz w Jaworznie został utworzony w 1943 roku przez hitlerowców. Był filią obozu Auschwitz. Po wyzwoleniu w roku 1945 obóz wykorzystywało Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego jako miejsce uwięzienia niemieckich jeńców wojennych. W związku z przeprowadzaną w 1947 roku akcją "Wisła" przeznaczono go na miejsce więzienia ludności ukraińskiej.
Do marca 1949 roku w obozie więziono blisko 4 tysiące ludzi, w tym ponad 700 kobiet i kilkanaścioro dzieci. Na skutek tortur, wycieńczenia i chorób w obozie zmarły 162 osoby.
Wielu Ukraińców do obozu trafiało bez wyroku sądowego, przez co po drugiej wojnie nie nabyli oni praw kombatanckich. Dopiero w 2004 roku ich prawa zostały uznane i 220 z nich otrzymuje dodatki do emerytury.

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz