Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

USA: Obama ujawnił projekt budżetu

0
Podziel się:

Prezydent USA proponuje nowe wydatki na edukację, bezrobotnych i infrastrukturę, co ma wspomóc walkę z nierównościami społecznymi.

USA: Obama ujawnił projekt budżetu
(PAP/EPA)

Republikanie pracują nad zupełnie innym projektem.

W opiewającym na 3,9 bln USD projekcie na rok budżetowy 2015 (rozpoczynający się 1 października br.) Obama zaproponował, trzymając się ogólnego limitu określonego przez Kongres na 2015 rok, m.in. 56 mld USD na dodatkowe wydatki na edukację, opiekę społeczną i programy obronne, przewidując ich częściowe pokrycie ze środków uzyskanych dzięki zniesieniu ulg podatkowych dla zamożnych emerytów. Połowa z tych środków ma iść na obronność, a połowa na edukację, w tym przedszkolną, szkolenia bezrobotnych oraz inne programy, których celem jest walka ze społecznymi nierównościami, a które Republikanie od dawna krytykują jako nieskuteczne.

Obama zaproponował też nowe inwestycje w starzejącą się infrastrukturę drogową i kolejową, a także rozszerzenie wprowadzonych za prezydenta Ronalda Regana specjalnych subsydiów dla osób o tak niskich zarobkach, że nie tylko nie płacą podatków dochodowych, ale otrzymują dodatkowe wsparcie od państwa. W propozycji Obamy te subsydia mieliby teraz dostawać także najmniej zarabiający pracownicy bez dzieci (ok. 13,5 mln osób). Wielu ekspertów uważa te subsydia za skuteczne narzędzie walki z biedą, gdyż zachęcają ludzi do przyjmowania ofert pracy także nisko płatnej. Nowe wydatki miałyby być po części pokryte z dodatkowych dochodów z podatków od przedsiębiorstw oraz tytoniu.

Przesłana we wtorek do Kongresu propozycja budżetowa Obamy trzyma się limitów w wydatkach, jakie Kongres wyznaczył na najbliższe dwa lata federalnym agencjom w ramach ponadpartyjnego porozumienia budżetowego przyjętego w grudniu zeszłego roku. Ma to zapobiec powtórce kryzysu z ubiegłego roku, gdy z powodu braku porozumienia ws. ustawy budżetowej na 2014 rok 1 października rozpoczął się 16-dniowy paraliż prac rządu, w efekcie którego setki tysięcy urzędników federalnych odesłano na przymusowe urlopy.

Niemniej partie w Kongresie i Biały Dom wciąż muszą porozumieć się ws. priorytetów budżetowych w ramach uzgodnionych limitów. Kierowana przez republikańskiego kongresmana Paula Ryana Komisja budżetowa Izby Reprezentantów pracuje nad zupełnie innym niż prezydencki projektem budżetu, szukając oszczędności w krytykowanych przez Republikanów programach opieki społecznej.

Kontrolujący Senat Demokraci i mający większość z Izbie Republikanie są niezwykle podzieleni w kwestiach budżetu i polityki fiskalnej USA. Dlatego oczekuje się, że ostateczny budżet, jaki przyjmie spolaryzowany Kongres, będzie się znacznie różnić od wyjściowego projektu Obamy.

W ubiegłym tygodniu, antycypując propozycję budżetową Obamy, szef Pentagonu Chuck Hagel zaproponował w ramach oszczędności ograniczenie sił lądowych USA do rozmiaru sprzed II wojny światowej, zamknięcie niektórych baz wojskowych i całkowite wycofanie uznawanych za przestarzałe samolotów A-10, a także ograniczenie wzrostu wynagrodzeń i różnych świadczeń dla czynnych i emerytowanych wojskowych.

Ogółem w propozycji Obamy przyszłoroczny budżet na obronę ma wynieść 496 mld USD. Propozycja, jak zapewnił we wtorek Pentagon, pozwoli utrzymać w mocy zobowiązania USA wobec NATO i projekt budowy tarczy antyrakietowej w Europie.Jak zwracają uwagę komentatorzy, zarówno Demokraci, jak i Republikanie będą wykorzystywać tegoroczne negocjacje budżetowe w kampanii przed jesiennymi wyborami do Kongresu.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)