Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA osiągnęły dozwolony ustawowo pułap zadłużenia

0
Podziel się:

Oznacza to, że nie mogą zaciągać więcej długów. Rząd podjął nadzwyczajne środki, aby spłacać swoje bieżące należności.

USA osiągnęły dozwolony ustawowo pułap zadłużenia
(kevindooley/CC/Flickr.com)

*Oznacza to, że nie mogą zaciągać więcej długów. Rząd podjął nadzwyczajne środki, aby spłacać swoje bieżące należności wobec obywateli i wierzycieli. Zadłużenie Stanów Zjednoczonych wynosi obecnie *14,3 biliona dolarów.

Minister skarbu Timothy Geithner ogłosił, że jego resort zawiesza inwestycje w fundusze emerytalne i rentowe pracowników administracji. Te i inne posunięcia mają pozwolić na spłaty należności bez zaciągania nowych długów do 2 sierpnia.

Jeżeli do tego czasu Kongres nie podniesie ustawowego progu zadłużenia, rząd USA stanie się niewypłacalny - nie będzie mógł spłacać należności posiadaczom amerykańskich obligacji skarbowych.

W Kongresie trwa impas w tej sprawie, gdyż Republikanie, którzy mają większość w Izbie Reprezentantów, swoją zgodę na podniesienie limitu zadłużenia uzależniają od dokonania radykalnych cięć wydatków rządowych. Znany publicysta i ekonomista, laureat Nagrody Nobla, Paul Krugman w _ New York Time _ nazwał stanowisko Republikanów "_ szantażem _.

Według Republikanów, cięcia mają także obejmować federalne fundusze ubezpieczeń zdrowotnych: Medicare (dla osób starszych) i Medicaid (dla najuboższych Amerykanów). Razem z państwowym funduszem emerytalnym (Social Security) i zbrojeniami, pochłaniają one 83 procent budżetu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/t136734.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grozba;paralizu;wciaz;wisi;nad;ameryka,200,0,808392.html) Groźba paraliżu wciąż wisi nad Ameryką
Demokraci i prezydent Barack Obama nie zgadzają się na takie redukcje. Prezydent przedstawił plan zmniejszenia deficytu, w którym proponuje się cięcia wydatków, ale także podwyżki podatków. Republikanie stanowczo sprzeciwiają się wszelkim podwyżkom podatków.

Minister Geithner zaapelował w poniedziałek o uzgodnienie kompromisu. - _ Wzywam Kongres, aby jak najprędzej podjął działania w celu zwiększenia ustawowego limitu zadłużenia. Jest to ważne dla ochrony pełnej wiary w zdolność kredytową USA i uniknięcia katastrofalnych ekonomicznych skutków dla naszych obywateli _ - napisał minister w liście do kongresmenów.

Rząd ostrzegł, że niewypłacalność USA wystraszy inwestorów i zmusi do podniesienia stóp procentowych, co zahamuje wzrost gospodarczy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t92628.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/swiatowa;gospodarka;nad;przepascia;sprawdz;ile;za;to;zaplacisz,136,0,814984.html) Światowa gospodarka nad przepaścią. Sprawdź, ile za to zapłacisz Money.pl analizuje, jak kłopoty świata odbiją się na życiu Polaków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t38636.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kolejna;krytyka;gospodarki;usa,53,0,815669.html) Kolejna krytyka gospodarki USA MFW uważa, że Stany nie mają wiarygodnego planu zmniejszania deficytu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t110653.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;przekonuje;do;swojego;planu,7,0,814599.html) Obama przekonuje do swojego planu Chodzi o strategię walki z deficytem i nadmiernym zadłużeniem, do której prezydent USA chce w tym tygodniu zachęcać Amerykanów podczas kilkudniowej podróży po kraju.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)