Notowania

sankcje wobec iranu
12.07.2012 22:46

USA rozciągną sankcje na kolejne irańskie firmy

Na czarną listę trafią firmy współpracujące niejawnie z Iranem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(timsepulveda/CC/Flickr)

Ministerstwo skarbu USA zapowiedziało rozszerzenie sankcji finansowych na jedenaście irańskich firm wspierających badania atomowe oraz prace nad rozwojem rakiet balistycznych. Na czarną listę trafią firmy współpracujące niejawnie z Iranem.

Restrykcjami finansowymi mają być objęte firmy współpracują z irańskim ministerstwem obrony, irańską Gwardią Rewolucyjną oraz narodowymi liniami morskimi, a także jeden z uniwersytetów - podała agencja AP. Na czarnej liście znalazły się ponadto cztery osoby - Austriak i trzech Irańczyków.

Amerykańskie ministerstwo skarbu zidentyfikowało ponadto kilkadziesiąt podmiotów działających niejawnie dla irańskich firm transportowych. Reuters wymienia między innymi Noor Energy, Petro Suisse, Petro Energy, Hong Kong Intertrade jako partnerów National Iranian Oil Company (NIOC) i innych objętych sankcjami irańskich firm. Wykorzystując ich tankowce, Teheran próbuje obejść embargo na import ropy do UE i USA.

Bruksela wprowadziła od 1 lipca całkowity zakaz importu ropy z Iranu do krajów UE. Embargo jest reakcją na brak postępu w rokowaniach z Teheranem na temat jego kontrowersyjnego programu nuklearnego. Zachód obawia się, że Iran dąży do produkcji broni jądrowej, Iran zaś stale utrzymuje, że wzbogaca uran jedynie do stopnia potrzebnego do zaspokojenia potrzeb cywilnych. Kolejne tury rozmów nie przyniosły dotychczas rezultatów. Wcześniej sankcje wobec Iranu wprowadziły Stany Zjednoczone.

Czytaj więcej w Money.pl
Specjalne łodzie zatrzymają Ajatollahów? To element amerykańskiej operacji, która ma uniemożliwić zablokowanie przez Iran cieśniny Ormuz.
Iran przez wojnę zostanie pomocnikiem ONZ? Wierny sojusznik Syrii, Iran przez lata okazywał Damaszkowi wsparcie militarne i polityczne i wciąż okazuje silne poparcie dla reżimu.
Szwajcaria nie zrezygnuje z ropy z Iranu Unijny zakaz importu i transportowania ropy naftowej z Iranu, który wszedł w życie 1 lipca, ma zwiększyć presję na Teheran w kwestii jego programu nuklearnego.
Tagi: sankcje wobec iranu, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz