Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA uratowane. Senat przyjął limit zadłużenia

0
Podziel się:

Ustawę podpisał już prezydent Obama. Wcześniej plan ratowania finansów Stanów Zjednoczonych uchwaliła Izba Reprezentantów.

USA uratowane. Senat przyjął limit zadłużenia
(marcn/CC/Flickr)

Prezydent USA Barack Obama zatwierdził plan przewidujący podniesienie limitu zadłużenia Stanów Zjednoczonych, odsuwając groźbę niewypłacalności USA - poinformował Biały Dom.

[aktualizacja 21:41]

Krótko wcześniej ustawę przyjął Senat stosunkiem głosów 74 do 26. Biały Dom zapowiadał, że Obama podpisze ustawę natychmiast, gdy trafi ona do niego; nie przewidziano publicznej uroczystości.

_ - Prezydent parafował tekst, który stał się obowiązującym prawem _ - oświadczył rzecznik Białego Domu Jay Carney.

Decyzja Senatu była zgodna z oczekiwaniami. W odróżnieniu od Izby Reprezentantów, gdzie zwolennikom kompromisowego planu z trudem udało się przekonać do niego wahających się kongresmenów i wynik głosowania nie był pewny prawie do ostatniej chwili, w Senacie wiadomo było wcześniej, że wystarczy głosów do jego uchwalenia.

Plan przewiduje podniesienie pułapu długu, wynoszącego obecnie 14,3 biliona dolarów, o co najmniej 2,2 biliona dolarów (liczby na ten temat podawane ostatnio są nieco niższe od poprzednio sygnalizowanych). Natomiast wydatki rządowe w celu redukcji deficytu mają być zmniejszone co najmniej o 2 biliony dolarów - w pierwszym etapie o niecały bilion dolarów.

Następne cięcia mają być zaproponowane przez specjalną międzypartyjną komisję Kongresu, która do końca listopada przedstawi zalecenia, w jakich sektorach powinny one nastąpić.

Jeżeli tego nie uzgodni na czas, albo jeśli jej rekomendacje nie zostaną przyjęte przez Kongres, dalsze cięcia zostaną uchwalone automatycznie, co nazwano mechanizmem _ cyngla _.

Po głosowaniu agencja ratingowa Fitch Ratings oświadczyła, że utrzyma dla USA ocenę wiarygodności kredytowej na poziomie obecnego maksymalnego ratingu AAA. _ Ryzyko niewypłacalności jest skrajnie odległe _ - podkreśliła agencja, chwaląc _ krok w dobrym kierunku _.

Tuż po przyjęciu ustawy przez senatorów Obama oświadczył, że to dopiero pierwszy krok ku uzdrowieniu finansów publicznych USA, a dla odbudowania największej światowej gospodarki trzeba więcej wysiłków. _ - Dwie partie dzielą władzę w Waszyngtonie. I dwie partie muszą wziąć odpowiedzialność za poprawienie stanu gospodarki _ - zaznaczył.

Po wczorajszym pozytywnym przyjęciu jej w Izbie Reprezentantów dziś nad projektem głosował Senat. Po podpisaniu planu przez Baracka Obamę zakończyły wielodniowe i burzliwe negocjacje, których efektem będą cięcia budżetowe w następnej dekadzie na kwotę blisko trzech bilionów dolarów.

To pozwoli uniknąć Stanom Zjednoczonym niewypłacalności wobec swoich wierzycieli i obywateli. Jak należało się spodziewać demokraci i republikanie osiągnęli kompromis w ostatniej chwili.

Jeżeli by do tego nie doszło to w pierwszej kolejności Amerykanie mogliby się obawiać wzrostu stóp procentowych i osłabienia dolara. Wpłynęło by to także niekorzystnie na międzynarodowe rynki finansowe.

Politycy na Capitolu zdają sobie sprawę, że nowy projekt nie jest idealny, ale podkreślają, że to jedyne sensowne rozwiązanie jakie udało się wspólnie wypracować.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t153722.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/przemysl;w;usa;jest;najgorzej;od;dwoch;lat,174,0,884654.html) Przemysł w USA. Jest najgorzej od dwóch lat Gracze na Wall Street nie doczekali się wczoraj wyniku głosowania w sprawie zwiększenie limitu zadłużenia USA. Dostali za to kiepskie dane makroekonomiczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110654.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/republikanie;ciecia;tak;wieksze;podatki;nie,14,0,883982.html) Koniec impasu? Republikanie: Cięcia tak, większe podatki nie Lider republikańskiej mniejszości w Senacie: negocjacje w sprawie podniesienia limitu zadłużenia rządu federalnego są bardzo bliskie pozytywnego zakończenia
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t86359.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ekspert;z;brukseli;w;usa;bedzie;kompromis;bo;spor;jest;polityczny,25,0,881945.html) _ Stany nie upadną. Ten spór to tylko polityka _ _ Spór o pułap zadłużenia w USA to problem polityczny, który zapewne zakończy się porozumieniem. _
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)