Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

USA wspomaga firmy handlujące z Iranem

0
Podziel się

Ponad 107 mld dolarów w ciągu 10 lat otrzymały firmy, które robią interesy w Iranie.

USA wspomaga firmy handlujące z Iranem
(Eric Beato/CC/Flickr)
bCZsYHzF

Mimo prób izolowania Iranu na arenie międzynarodowej rząd USA nie prowadzi konsekwentnej polityki w tej sprawie, gdyż współpracuje z firmami, które prowadzą handel z irańskim reżimem, a nawet wspomaga je finansowo.

Jak podał _ New York Times _, w ciągu ostatniego dziesięciolecia administracja USA przyznała ponad 107 miliardów dolarów w kontraktach rządowych, grantach i innych korzyściach firmom zagranicznym i amerykańskim, które robią interesy w Iranie - kraju podejrzewanym o prace nad produkcją broni nuklearnej.

Z kwoty tej prawie 15 mld dolarów otrzymały firmy, które sabotują amerykańskie sankcje wobec Iranu, prowadząc inwestycje w tym kraju pomagające w produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego.

W sumie ponad dwie trzecie z amerykańskich funduszy rządowych - 72,8 mld dolarów - zasiliło konta firm robiących interesy w irańskim sektorze energetycznym.

bCZsYHzH

Przemysł ten jest ogromnym źródłem dochodów dla reżimu irańskiego, a zwłaszcza jego siłowego trzonu w postaci Korpusów Gwardii Rewolucyjnej, które prowadzą działalność gospodarczą w tym sektorze.

Administracja prezydenta Baracka Obamy usiłuje obecnie skłonić Radę Bezpieczeństwa ONZ do uchwalenia ostrzejszych sankcji na Iran, wymierzonych właśnie w Gwardię Rewolucyjną.

Z kwoty 107 miliardów dolarów 102 mld to wypłaty z tytułu kontraktów rządowych. Wspomniane firmy otrzymały jednak również 4,5 mld dolarów w pożyczkach i gwarancjach kredytowych z Export-Import Banku, federalnej agencji wspomagającej ekspert amerykańskich towarów. 500 milionów wypłacono w formie grantów.

Na kontraktach tych i pożyczkach skorzystało wiele korporacji zagranicznych i międzynarodowych, lecz także firmy amerykańskie, jak Honeywell, ConocoPhillips i Ingersoll Rand.

bCZsYHzN

W ostatnich miesiącach jednak wiele firm zaczęło się wycofywać z Iranu w wyniku presji USA i rządów innych krajów zachodnich.

ZOBACZ TAKŻE:

bCZsYHAi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)