Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

USA: Zabraknie pieniędzy na emerytury?

0
Podziel się:

Brak porozumienia w sprawie zwiększenia pułapu zadłużenia Stanów Zjednoczonych, może skutkować brakiem pieniędzy na cele socjalne. Moody's rozważa obniżenie ratingu USA.

USA: Zabraknie pieniędzy na emerytury?
(ec.europa.eu)
bETOLqjV

Zdaniem szefa Fed Bena Bernanke, jeśli Kongres nie uchwali podniesienia prawnie dopuszczalnego limitu zadłużenia USA do 2 sierpnia, rząd będzie musiał ograniczyć 40 procent wydatków - zabraknie pieniędzy na opiekę medyczną, emerytury i wydatki wojskowe.

Na zdjęciu Ben Bernanke, szef Rezerwy Federalnej

Republikanie i Demokraci nadal nie wypracowali kompromisu w sprawie pułapu zadłużenia państwa i planów uzdrowienia finansów publicznych.

bETOLqjX

W połowie maja Stany Zjednoczone osiągnęły ustawowo dozwolony limit zadłużenia - 14,3 biliona dolarów. Oznacza to, że nie mogą zaciągać więcej długów bez podniesienia tego pułapu. Drastyczne cięcia wydatków, które na krótką metę wdrożył minister finansów Timothy Geithner miały pozwolić na spłaty należności bez zaciągania nowych długów do 2 sierpnia.

Jeśli jednak partie nie dojdą do porozumienia przed tym terminem, Ameryka może po raz pierwszy w historii okazać się niewypłacalna wobec swoich wierzycieli.

Według lidera Republikanów w Izbie Reprezentantów Johna Boehneara, nikt nie wie, co się stanie, jeśli problem limitu zadłużenia nie zostanie rozwiązany do 2. sierpnia, a wszelkie spekulacje na ten temat to _ nonsens _.

Tymczasem Bernanke powiedział wczoraj przedstawicielom Izby Reprezentantów, że na wypadek braku porozumienia w tej sprawie zakłada się, że Stany Zjednoczone przede wszystkim przeznaczą pieniądze na spłatę swoich długów. Ich obsłużenie nie pozostawi już środków na program opieki medycznej dla osób starszych, pensje dla wojskowych, emerytury i inne wydatki budżetu.

bETOLqkd
Zobacz także: Amerykański dług przebija limit. Co to oznacza dla Amerykanów (AP, ang.):

Podczas wystąpienia w telewizji CBS prezydent Barack Obama podkreślił, że chodzi nie tylko o ryzyko niemożności wypłacania świadczeń emerytalnych z funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ale także o brak pieniędzy dla weteranów oraz na zasiłki dla inwalidów.

Republikanie nie zgodzili się jak dotąd na projekt redukcji deficytu budżetowego o 4 biliony dolarów w ciągu 10 lat, przy jednoczesnym podniesieniu podatków. GOP obstaje przy planie zmniejszenia deficytu o 2 biliony, głównie dzięki cięciu kosztów, ale bez podnoszenia podatków.

bETOLqke

Zobacz na drugiej stronie dlaczego agencja Moody's może obniżyć rating Stanów Zjednoczonych Stany Zjednoczone mogą stracić najwyższą ocenę ratingową, jeżeli Kongres USA nie uchwali w stosownym terminie ustawy o podniesieniu dopuszczalnego prawem pułapu zadłużenia państwa - poinformowała wczoraj agencja ratingowa Moody's Investors Service.

Moody's jest pierwszą spośród trzech największych na świecie agencji ratingowych (dwie pozostałe to: Fitch Ratings i Standard & Poor's), która poinformowała, że rozważa ewentualne obniżenie oceny USA. Obecnie jest to AAA.

To oznacza, że negatywna reakcja Moody's, Fitch Ratings i Standard & Poor's rzeczywiście zagraża Stanom Zjednoczonym - komentuje agencja Reutera.

W oficjalnym komunikacie firma Moody's poinformowała też, że jej zdaniem rośnie ryzyko, iż limit dopuszczalnego prawnie zadłużenia USA nie zostanie podniesiony wystarczająco szybko i doprowadzi to niezdolności państwa do spłaty długów.

bETOLqkf
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t92628.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/swiatowa;gospodarka;nad;przepascia;sprawdz;ile;za;to;zaplacisz,136,0,814984.html) Światowa gospodarka nad przepaścią. Sprawdź, ile za to zapłacisz Money.pl analizuje, jak kłopoty świata odbiją się na życiu Polaków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t75481.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze_swiat/artykul/hossa;wroci;na;gieldy;bernanke;ma;sposob,41,0,872489.html) Hossa wróci na giełdy? Bernanke ma sposób Inwestorzy na amerykańskiej giełdzie mogli odetchnąć od natłoku złych doniesień ze strefy euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t125423.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/stany;moga;nie;miec;na;wyplaty;emerytur,116,0,871796.html) Stany mogą nie mieć na wypłaty emerytur Barack Obama naciska na kongres w sprawie redukcji zadłużenia.
bETOLqky
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)