Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA zainwestowały u nas 7,5 miliarda euro

0
Podziel się:

Priorytetem na przyszłość dla Amerykanów jest gaz łupkowy i energetyka jądrowa.

USA zainwestowały u nas 7,5 miliarda euro
(Christian Lagereek. Fahraeus/Dreamstime.com)

Przedstawiciele amerykańskich firm inwestujących w Polsce planują dalsze zaangażowanie. Jeśli chodzi o kolejne inwestycje, może być tylko lepiej - podkreślali na dzisiejszej konferencji, zorganizowanej przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

PAIiIZ podsumowała amerykańskie inwestycje z 2010 i I kwartału 2011 r. Jak mówiła dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ Iwona Chojnowska-Haponik, amerykańskie inwestycje w Polsce w roku 2010 ocenia się na co najmniej 7,5 mld euro, natomiast w I kwartale 2011 r. ich kwota jest o 20 proc. wyższa od analogicznego okresu zeszłego roku.

Podkreślała, że co prawda 90 proc. zagranicznych inwestycji w Polsce pochodzi z państw UE, to wskaźnik ten jest mylący, bo firmy z USA inwestują poprzez swoje spółki, zarejestrowane głównie w Holandii czy Luksemburgu. Z danych Agencji wynika, że w Polsce działa ponad 750 amerykańskich firm, które zatrudniają prawie 200 tys. ludzi. Prezes Agencji Sławomir Majman zwracał też uwagę na fakt, że amerykańskie inwestycje nie skupiają się w największych miastach, ale są w miarę równomiernie rozproszone na terenie kraju.

Chojnowska-Haponik przedstawiła też wyniki badań wśród amerykańskich inwestorów, z których wynika, że 98 proc. z nich pozytywnie ocenia swoje inwestycje w Polsce, a gdyby ponownie mieli wybrać miejsce swojego zaangażowania, 100 proc. wybrałoby znowu Polskę. Najbardziej w Polsce cenią wykwalifikowane kadry i oceniają, że Polska musi konkurować z innymi krajami jakością i nowoczesnymi technologiami, a nie ceną produkcji.

Za największe przeszkody inwestorzy z USA uznali słaby stan infrastruktury, przede wszystkim dróg i kolei, oraz regulacyjne otoczenie biznesu, głównie egzekwowanie prawa.

Odnosząc się do tych kwestii, Janusz Chojna z Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur zaznaczył, że usunięcie przeszkód regulacyjnych nie wymaga żadnych inwestycji, a jednak nic się w tym kierunku nie robi. Mówiąc o przyszłości, Chojna stwierdził, że zaangażowanie firm z USA w wydobycie gazu łupkowego czy energetykę jądrową będzie rewolucją.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t140310.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;obawiaja;sie;zblizenia;polski;z;usa,189,0,841149.html) Nie obawiają się zbliżenia Polski z USA Rosyjska prasa: Obama liczy na to, że Warszawa nadal będzie budować pragmatyczne relacje z Moskwą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/8/t140296.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;zlagodzi;wymagania;wizowe,49,0,840497.html) Obama złagodzi wymagania wizowe? Tak twierdzi agencja Reuters, powołując się na polskiego dyplomatę. Prezydent USA nie potwierdza tych rewelacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97438.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;wydobycie;gazu;lupkowego;oplaca;sie,36,0,839972.html) Pawlak: Wydobycie gazu łupkowego opłaca się Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że jeśli potwierdzą się szacunki zasobów gazu łupkowego w Polsce, staniemy się jeszcze bardziej bezpiecznym krajem.
inwestycje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)