Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA zerwały współpracę z Rosją. Moskwa: "nie trzeba być miłym na siłę". Jak reaguje Unia Europejska?

0
Podziel się:

Pozbawiliśmy się możliwości kontaktu w różnego rodzaju sprawach - oświadczył szef służb prasowych Władimira Putina.

USA zerwały współpracę z Rosją. Moskwa: "nie trzeba być miłym na siłę". Jak reaguje Unia Europejska?
(EAST NEWS)

Kreml nie będzie zabiegać o wznowienie współpracy z Białym Domem, chociaż w rozmowie z dziennikiem _ Kommiersant _szef służb prasowych prezydenta Rosji Władimira Putina - Dmitrij Pieskow powiedział, że decyzja Waszyngtonu została w Moskwie przyjęta z żalem. Również Unia odwraca się od Rosji - szwedzki polityk Carl Bildt stwierdził, że państwo to nie jest już strategicznym partnerem Wspólnoty.

Aktualizacja 13:42

_ - Pozbawiliśmy się możliwości kontaktu w różnego rodzaju sprawach _ - cytuje Dmitrija Pieskowa _ Kommiersant _. W opinii rzecznika Kremla - Rosja nie będzie jednak inicjować ponownego nawiązania współpracy na szczeblu prezydenckich ekspertów. _ - Na siłę nie trzeba być miłym _ - skwitował sytuację rzecznik.

Współpraca prezydenckich komisji została zerwana 3 kwietnia z inicjatywy USA. Prezydent Barack Obama zdecydował, że pieniądze przekazywane do tej pory na wspólne amerykańsko - rosyjskie projekty, zostaną przekazane Ukrainie. Chodzi o gwarancje kredytowe na 1 miliard dolarów i natychmiastową pomoc finansową w wysokości 150 milionów dolarów.

Środki, które zatwierdził w ustawie Barack Obama mają pomóc ustabilizować ukraińską gospodarkę oraz wesprzeć programy walki z korupcją czy wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego.

W ustawie amerykańscy parlamentarzyści zgodzili się też z polityką administracji USA ws. nakładania sankcji na Rosjan i Ukraińców odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka, za interwencję wojskową na Krymie i podważanie suwerenności terytorialnej Ukrainy. Ponadto - w myśl ustawy - administracja może nakładać sankcje wizowe oraz zamrażać aktywa najbardziej skorumpowanych Rosjan bez bezpośredniego związku z Ukrainą.

Europa w bardzo trudnej sytuacji strategicznej

Trzeba zapomnieć, że Rosja miała być strategicznym partnerem Unii - stwierdził szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt. Razem z Radosławem Sikorskim opracował on koncepcję Polityki Wschodniej UE. Teraz stwierdza, że aneksja Krymu zapoczątkowała _ epokę lodowcową _ pomiędzy Unią Europejską a Rosją.

Ostrzega też, że opanowanie Krymu miało być dla Kremla początkiem szerszej antyukraińskiej akcji. Według niego, stajemy obecnie wobec perspektywy napięć na linii Europa-Rosja w ciągu najbliższych kilku lat. Szwedzkie media informują o takich wypowiedziach szefa szwedzkiej dyplomacji przed i w trakcie trwającego nieformalnego spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych w Grecji.

Posłuchaj, co na temat aneksji Krymu mówi były prezydent Ukrainy:

Carl Bildt przypomniał, że Unia Europejska spodziewała się, że współdziałanie z Moskwą pomoże Rosji zmodernizować się. Takie były założenia przedstawionego w 2009 r. podczas szczytu UE- Rosja w Sztokholmie, dokumentu _ Partnerstwo dla Rozwoju _. Później Rosja wybrała jednak dla siebie inną drogę, która ograniczyła jej modernizację. Spowodowało to zahamowanie jej demokratycznego rozwoju i uniemożliwia współpracę partnerską z Europejską Wspólnotą. Rosja stała się naszym nieprzewidywalnym sąsiadem - stwierdził Bildt.

Dodał, że strategiczne położenie całej Europy stało się _ niespodzianie _ bardzo trudne. Także na południu bezpieczeństwo uległo zakłóceniu, bo destabilizacja dotknęła: Syrię, Egipt i Libię.

W nieco łagodniejszym tonie wypowiadali się dziś politycy podczas nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych Wspólnoty w Atenach. Z jednej strony groźba dalszych sankcji, z drugiej oferta rozmów o rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie - taką politykę wobec Rosji zamierza kontynuować Unia Europejska.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton podkreśliła, że prace nad trzecim etapem sankcji cały czas trwają. Komisja Europejska przygotowuje plan ewentualnych restrykcji gospodarczych na wypadek gdyby Rosja zaostrzyła politykę wobec Ukrainy. _ - Musimy się upewnić, że jesteśmy gotowi podjąć dodatkowe środki, jeśli będzie to konieczne _ - powiedziała Catherine Ashton. Jednocześnie Wspólnota nie zamyka Moskwie drogi do negocjacji. _ - Chcemy próbować przekonać Rosję do osłabienia napięć i - razem z Ukrainą - znaleźć wyjście z kryzysu, ten dialog będziemy kontynuować _ - podkreśliła szefowa unijnej dyplomacji.

Podobnego zdania jest grecki minister spraw zagranicznych Evangelos Venizelos _ Bardzo ważne jest to , aby drzwi do dialogu pozostały otwarte _ - powiedział Venizelos. Komentując propozycję szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji , by zorganizować międzynarodową konferencję w sprawie Ukrainy z udziałem Rosji, Catherine Ashton powiedziała, że wszelkie tego typu inicjatywy są _ mile widziane _.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemiecki kapitał odpływa z Rosji. Straty... _ Wiele firm obecnie ściąga nagromadzone przez lata zyski ze swoich rosyjskich spółek córek _ - czytamy w _ Die Welt _.
_ Trzeba rozważyć negatywne scenariusze _ _ - Jest problem, żeby do polityków rosyjskich docierała świadomość, że płacą cenę za bezprecedensowe zachowanie w stosunku do sąsiada _- powiedział prezydent.
Zielone światło dla sankcji na Rosję Prezydent podpisał dziś również ustawę o przekazanie Ukrainie miliona dolarów pomocy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)