Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejm przyjął tak zwaną ustawę dezubekizacyjną

260
Podziel się:

Sejm przyjął ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych. W głosowaniu wzięło udział 236 posłów. Za przyjęciem ustawy głosowało 235, nikt przeciw. Jedna osoba się wstrzymała. Wcześniej łącznie odrzucili poprawki i wnioski zgłoszone przez opozycję.

Sejm przyjął tak zwaną ustawę dezubekizacyjną
(Mariusz Gaczynski/East News)

Podany przez marszałka wynik posłowie przyjęli oklaskami. Skandowali hasło "precz z komuną".

Nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych ma obowiązywać od 1 października 2017 roku. Nowe przepisy obniżą świadczenia emerytalne i rentowe funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL. Obejmą grupę ponad 32 tysięcy osób.

Kogo dotyczy ustawa?

Rząd szacuje, że co najmniej 32,5 tys. osób. Chodzi o byłych funkcjonariuszy, pełniących służbę na rzecz totalitarnego państwa, czyli w okresie od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. Ustawa ma objąć członków ich rodzin pobierających po nich dzisiaj rentę.

Ustawa dotyczy: funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jednostek Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz tych, którzy służyli w jednostkach MON, a w tym w Wojskowej Służbie Wewnętrznej i Wojskach Ochrony Pogranicza. Obejmie także kadrę oraz słuchaczy i studentów m.in. Centrum Wyszkolenia MSW i Wyższej Szkoły Oficerskiej MSW w Legionowie.

Podczas prac w Sejmie do ustawy dodano poprawki, że nie obejmie ona osób, które "wstąpiły w szeregi MSW i MON" po 12 września 1989 roku czyli od okresu rządu Tadeusza Mazowieckiego. Przepisy nie dotyczą też osób, które odbyły w PRL zasadniczą służbę wojskową.

O ile spadnie emerytura?

Emerytura albo renta byłych funkcjonariuszy nie będzie mogła przekroczyć „kwot maksymalnych”, czyli wysokości średniej emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wypłacanej w czasie tworzenia ustawy. W czerwcu br. było to około 2 tys. zł w przypadku emerytur i około 1,5 tys. zł w przypadku renty. Dla renty rodzinnej maksymalna kwota to około 1,7 tys. zł.

Według danych MSWiA, emerytury w wysokości od 9 do 12 tys. zł pobiera stu byłych funkcjonariuszy SB. Tysiąc ma emerytury od 6 do 9 tys. zł, a osiem tysięcy od 3 do 6 tys. zł.

Więcej czytaj TUTAJ

opracowała Anna Frankowska

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(260)
nozobosieczny
7 lat temu
Ciekawe, że Ci którzy musieli odejść z policji w 89 bo nie zostali pozytywnie zweryfikowani beda mieli "cale emerytury" z cywila a Ci którym pozwolono zostać bo stwiedzono że nic złego nie zrobili i poźniej lata pracowali w policji poniosą karę... Tej logiki nie rozumiem.. Pisowcy będą celować w nowe grupy społeczne, czekaj wybroco pisu.. niedługo Ciebie dosięgnie niekonstytucyjna ustawa... i nie bedzie Cię komu bronić..
Nie PiS
7 lat temu
Bardzo dobrze!Precz z komuną!
JJJJJ
7 lat temu
No to jak PiS/Błaszczak uznał, że Departament PESEL był zbrodniczy to należy wykasować numer PESEL z dowodu osobistego i Rejestrów Państwowych - bo, zgodnie z tą ustawą, to "zbrodniarze/przestępcy" nadali wszystkim numery i zbudowali Rejestry Państwowe
ana
7 lat temu
ja również popieram,brawo
NiePisowiec
7 lat temu
Bardzo dobrze! Popieram!!!!!
...
Następna strona