Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm przyjął tak zwaną ustawę dezubekizacyjną

260
Podziel się

Sejm przyjął ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych. W głosowaniu wzięło udział 236 posłów. Za przyjęciem ustawy głosowało 235, nikt przeciw. Jedna osoba się wstrzymała. Wcześniej łącznie odrzucili poprawki i wnioski zgłoszone przez opozycję.

Sejm przyjął tak zwaną ustawę dezubekizacyjną
(Mariusz Gaczynski/East News)
bDHEEaBN

Podany przez marszałka wynik posłowie przyjęli oklaskami. Skandowali hasło "precz z komuną".

Nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych ma obowiązywać od 1 października 2017 roku. Nowe przepisy obniżą świadczenia emerytalne i rentowe funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL. Obejmą grupę ponad 32 tysięcy osób.

Kogo dotyczy ustawa?

Rząd szacuje, że co najmniej 32,5 tys. osób. Chodzi o byłych funkcjonariuszy, pełniących służbę na rzecz totalitarnego państwa, czyli w okresie od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. Ustawa ma objąć członków ich rodzin pobierających po nich dzisiaj rentę.

bDHEEaBP

Ustawa dotyczy: funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jednostek Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz tych, którzy służyli w jednostkach MON, a w tym w Wojskowej Służbie Wewnętrznej i Wojskach Ochrony Pogranicza. Obejmie także kadrę oraz słuchaczy i studentów m.in. Centrum Wyszkolenia MSW i Wyższej Szkoły Oficerskiej MSW w Legionowie.

Podczas prac w Sejmie do ustawy dodano poprawki, że nie obejmie ona osób, które "wstąpiły w szeregi MSW i MON" po 12 września 1989 roku czyli od okresu rządu Tadeusza Mazowieckiego. Przepisy nie dotyczą też osób, które odbyły w PRL zasadniczą służbę wojskową.

O ile spadnie emerytura?

bDHEEaBV

Emerytura albo renta byłych funkcjonariuszy nie będzie mogła przekroczyć „kwot maksymalnych”, czyli wysokości średniej emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wypłacanej w czasie tworzenia ustawy. W czerwcu br. było to około 2 tys. zł w przypadku emerytur i około 1,5 tys. zł w przypadku renty. Dla renty rodzinnej maksymalna kwota to około 1,7 tys. zł.

Według danych MSWiA, emerytury w wysokości od 9 do 12 tys. zł pobiera stu byłych funkcjonariuszy SB. Tysiąc ma emerytury od 6 do 9 tys. zł, a osiem tysięcy od 3 do 6 tys. zł.

Więcej czytaj TUTAJ

opracowała Anna Frankowska

bDHEEaCq
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(260)
jacieniemogę
4 lata temu
OK. to popieram ale dlaczego nadal są uprzywilejowani!! Wojskowi,policja,strażacy,nauczyciele,rolnicy.... Nadal to my pracujący na nich mamy dużo gorsze warunki przejścia na emeryturę !!!!! Dlaczego to my musimy płacić za rozdawnictwo ZUS,KRUS i rządu w twej sprawie !!!!
ZORRO
4 lata temu
WSZYSTKIE szKODniki TO KOMUCHY
CKD
4 lata temu
Zbrodniarzy i oprawcow trzeba karac !!! A nie nagradzac .
bDHEEaCr
dfg
4 lata temu
80 % wyborców PIS to ludzie żyjący w tzw .komunie nie mieli na kogo głosować więc zagłosowali na PIS, bo ich oczekiwania pokrywały się z początkowymi postulatami PIS teraz plucie na czasy socjalistyczne zapowiedzi odbierania stopni wojskowych przywódcą PRL którzy dla większości tych wyborców nie są oni żadnymi przestępcami i to rodzi opór społeczeństwa a demonstracje o wolność mediów są dla tych ludzi pokazaniem że polityka PISu im nie odpowiada ,Róbcie tak dalej CENTKIEWICZOWIE ,KACZYŃSCY ,MACIEREWICZE a znajdziecie się na śmietniku histori czego wam serdecznie życzę chociaż na was głosowałem
Adam
4 lata temu
To dobrze ze skonczyly sie krolewskie emerytury SBekow wyplacane kosztem Polakow
...
Następna strona