Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka w polsce
16.05.2013 18:10

Ustawa korytarzowa potrzebna do usprawnienia inwestycji

Jestem pierwszym ministrem gospodarki, który ma odwagę przedstawić do oceny społecznej bardzo trudny projekt.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MARIUSZ GRZELAK/Agencja SE/East News)

Przyjęcie ustawy korytarzowej jest potrzebne, by usprawnić inwestycje w sieci przesyłowe - uważa wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Jego zdaniem społeczeństwo oczekuje, że za grunty zajęte na potrzeby energetyki będzie odpowiednia zapłata.

- _ Jestem pierwszym ministrem gospodarki, który ma odwagę przedstawić do oceny społecznej bardzo trudny projekt o korytarzach przesyłowych _ - powiedział dziennikarzom Piechociński.

Ustawa ma usprawnić i przyspieszyć modernizację oraz rozbudowę infrastruktury liniowej, czyli np. linii energetycznych, gazociągów, a także uregulować kwestie istniejącej infrastruktury. Właściciele lub użytkownicy nieruchomości, przez które przebiega korytarz, mieliby otrzymywać odszkodowania. Mają one być wyliczane za pomocą specjalnego algorytmu. Proponowane rozwiązania przewidują też, że właściciel nieruchomości będzie mógł dochodzić odszkodowania z tytułu służebności przesyłu innego niż ustalonego zgodnie z algorytmem, ale nie będzie to blokowało realizacji inwestycji.

- _ Trzeba pamiętać o tym, że polska energetyka jest usadowiona na 19 mln działek. Nad nimi wiszą linie energetyczne, stoją słupy, transformatory, itp. _ - wskazywał Piechociński. - _ Wiemy, że w poprzedniej rzeczywistości do roku 1990 państwo dyktowało obywatelowi, co chciało w tym zakresie. Teraz mamy społeczeństwo obywatelskie o dużo wyższej świadomości prawnej, świadome swoich interesów, które oczekuje od energetyki, żeby za ograniczenie w użytkowaniu gruntów, za straty w związku z tym poniesione, była ekwiwalentna zapłata. To powoduje, że nie tylko przy budowie wodociągów i kanalizacji, ale także linii energetycznych mamy potężne problemy, jeśli chodzi o uzgodnienia. Stąd to racjonalne podejście w postaci ustawy korytarzowej _ - wyjaśnił wicepremier.

Jak oszacował, niezbędne nakłady na modernizację sieci dystrybucyjnej to 20 mld zł. Wskazał jednak, że bez usprawnienia procesu inwestycyjnego modernizacja będzie bardzo utrudniona.

Jak wynika z wyliczeń przedstawianych przez Piechocińskiego w kwietniu br., gdyby projekt został przyjęty w obecnym kształcie, to szacunkowe odszkodowania w związku z ustanowieniem służebności przesyłu wyniosłyby około 4 mld zł. Koszty dla przedsiębiorstw ciepłowniczych wyniosłyby blisko 3 mld zł, dla gazowych - 5,8 mld zł, dla dystrybutorów energii elektrycznej - 9,5 mld zł, a dla operatora systemu przesyłowego - 815 mln zł. Wicepremier zapowiadał także w kwietniu, że projekt ustawy może trafić do Sejmu do końca tego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent: Polityka energetyczna do poprawy Prezydent zamierza zwołać w maju posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Pawlak ma pomysł na energetykę: Słońce... _ Będzie można produkować energię elektryczną, nie oglądając się na rozwiązania systemowe. Wytworzona i sprzedana moc będzie dodatkiem do emerytury _.
Będzie nowe ministerstwo energetyki? _ Tworzenie nowego resortu w skutek potknięcia dotyczącego kwestii koordynacji wewnątrz rządu byłoby absurdalne _.
Tagi: energetyka w polsce, sieci przesyłowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz