Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ustawa metropolitalna. SLD krytykuje projekt PO

0
Podziel się:

Według Sojuszu, projekt PO oznacza rozbudowę administracji, odebranie kompetencji gminom i przekazanie ich, bez środków finansowych, powiatowi metropolitalnemu.

Ustawa metropolitalna. SLD krytykuje projekt PO
(Piotr VaGla Waglowski/własność publiczna/wikipedia)
bEJmMhtx

Politycy SLD krytykują złożony w Sejmie projekt ustawy o powiecie metropolitalnym, autorstwa Platformy Obywatelskiej. To prawo pisane na kolanie, projekt antysystemowy i niekonstytucyjny, oznaczający de facto centralizację - przekonują działacze Sojuszu.

Ich zdaniem każdej metropolii powinna być dedykowana osobna ustawa, a nie - jak proponuje PO - prawo wspólne dla wszystkich aglomeracji. SLD rozpoczyna w woj. śląskim konsultacje społeczne, które mają zaowocować powstaniem ustawy dla tego regionu - poinformował podczas sobotniej konferencji prasowej w Katowicach sekretarz generalny tej partii Krzysztof Gawkowski.

Projekt ustawy o powiecie metropolitalnym klub PO złożył w Sejmie pod koniec sierpnia. To kolejne podejście do tzw. ustawy metropolitalnej. Od lat taką ustawę postulują m.in. samorządy miast z aglomeracji katowickiej. Poprzednie projekty nie wyszły jednak poza etap konsultacji międzyresortowych.

bEJmMhtz

- _ Przez kilka ostatnich lat PO oszukiwała mieszkańców woj. śląskiego i całej Polsce mówiąc o tym, że będziemy mieli szybki proces dojścia do uchwalenia dobrego prawa dotyczącego metropolii. Takie dobre prawo w rozumieniu PO okazało się prawem pisanym na kolanie _ - powiedział Gawkowski podczas konferencji prasowej.

Przekonywał, że projekt PO tworzy przeświadczenie o potrzebie budowania czwartego stopnia administracji samorządowej - w opinii SLD - bardzo źle skonstruowanego. Projekt PO oznacza też - w ocenie Sojuszu - rozbudowę administracji, odebranie kompetencji gminom i przekazanie ich, bez środków finansowych, powiatowi metropolitalnemu.

- _ SLD uważał i uważa, że każda ustawa dotycząca dużej aglomeracji powinna być dedykowana poszczególnemu regionowi _ - podkreślił Gawkowski. _ Chcemy przygotować projekt ustawy, który będzie wskazywał, że dzisiaj najważniejszą rzeczą, która nie będzie łamała systemowego dorobku RP i tego wszystkiego co wiąże się z administracją samorządową jest decentralizacja Polski. Dzisiaj Platforma w projekcie proponuje tak naprawdę centralizację _ - dodał.

Szef śląskiego SLD, poseł Marek Balt przypomniał, że politycy PO ustawę metropolitalną obiecywali od lat. Teraz proponują projekt całkowicie niezgodny z oczekiwaniami samorządowców - mówił. Dlatego - jak zapowiedział - SLD w porozumieniu z prezydentami, burmistrzami i starostami rozpoczyna pracę nad własnym projektem ustawy dla Górnego Śląska i Zagłębia.

bEJmMhtF

Balt przypomniał, że SLD rządzi lub współrządzi w siedmiu miastach i trzech powiatach w woj. śląskim. - _ Znamy problemy tego regionu i chcielibyśmy zaproponować dedykowaną ustawę, która je rozwiąże _ - oświadczył poseł. Jak dodał, chodzi o uporządkowanie spraw komunikacji, służby zdrowia czy usług publicznych. Gotowy projekt ustawy ma być przedstawiony w grudniu.

Zgodnie z założeniami projektu PO powiaty metropolitalne miałyby być powoływane w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Rząd miałby w taki sposób tworzyć, łączyć, dzielić i znosić powiaty metropolitalne oraz ustalać ich granice, a także ustalać i znosić ich nazwy oraz siedziby ich władz. O wydanie stosownych rozporządzeń mogłyby wnioskować zainteresowane samorządy po konsultacji z mieszkańcami.

Wśród zadań powiatu metropolitalnego zebrano sprawy ponadlokalne, kluczowe dla rozwoju całych aglomeracji. To m.in. przyjmowanie i wykonywanie strategii rozwoju, uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, organizacja i wykonywanie publicznego transportu zbiorowego, planowanie sieci i zarządzanie drogami krajowymi i wojewódzkimi.

Powiaty metropolitalne miałyby też zajmować się sprawami wody, ścieków i odpadów, ochrony środowiska, zaopatrzenia w ciepło, energię i gaz, promocji regionu czy tworzenia jednostek organizacyjnych o znaczeniu metropolitalnym. Innym zadaniem byłoby opracowywanie programów dotyczących bezpieczeństwa publicznego i zarządzania kryzysowego. Dla zapewnienia finansowania powiatu metropolitalnego przewidziano zmiany w ustawie o dochodach jednostek samorządu.

bEJmMhtG

Przed kilkoma dniami projekt PO skrytykowali przedstawiciele Związku Miast Polskich oraz Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Według samorządowców, powoływanie kolejnego szczebla jednostki samorządu terytorialnego spowoduje jeszcze większe komplikacje we współdziałaniu i koordynacji. Zwrócili uwagę na nakładanie się kompetencji i skrytykowali niejasny sposób finansowania.

Czytaj więcej w Money.pl
Negatywny wpływ reformy OFE na giełdę jest przeszacowany Rynki wcale nie obawiają się nowej reformy tak, jakby się wydawało niektórym komentatorom - pisze ekspert Deutsche Banku dla Money.pl.
Ustawa metropolitalna wraca do Sejmu Od lat taką ustawę postulują m.in. samorządy miast z aglomeracji katowickiej. Poprzednie projekty nie wyszły jednak poza etap konsultacji międzyresortowych.
Prezes NIK dla Money.pl: Prześwietlimy budżet Krzysztof Kwiatkowski zapowiada zmasowane kontrole.
bEJmMhua
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)