Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o działalności leczniczej trafi do Senatu

0
Podziel się:

Senat zajmie się zmianami w ustawie o działalności leczniczej. Wcześniej nowelizację uchwalił Sejm.

Ustawa o działalności leczniczej trafi do Senatu
(fotostorm/iStockphoto)

Jeszcze dziś Senat zajmie się zmianami w ustawie o działalności leczniczej. Wcześniej nowelizację uchwalił Sejm. Zmiany są konieczne by hospicja nie musiały przekształcać się po 1 lipca w przedsiębiorstwa.

Nowelizacja ma wejść w życie 30 czerwca, by nie zakłócić funkcjonowania placówek o działalności leczniczej, takich jak hospicja. Niektóre z nich nie mogłyby funkcjonować bez odpisów podatkowych, darowizn czy pracy wolontariuszy bo tego zabrania ustawa o swobodzie działalności gospodarczej.

Ksiądz Andrzej Dziedziul, kapelan Forum Hospicjów Polskich wyraził zadowolenie, że najważniejsze zmiany będą uchwalone. Chodziło o to, by organizacje pożytku publicznego nie były zmuszone do działalności dla zysku, którą reguluje ustawa o swobodzie działalności gospodarczej.

Jeśli nowelizacja nie weszłaby w życie przed 1 lipca, umowy z placówkami o działalności leczniczej, w tym z hospicjami mogą być zerwane, bo nie będą one działały zgodnie z prawem. Narodowy Fundusz Zdrowia zaczął sprawdzać, czy podmioty lecznicze rejestrują działalność gospodarczą. Taka sytuacja jest w lubelskim oddziale NFZ. Może dojść do tego, że organizacje pożytku publicznego będą musiały zamknąć część swoich placówek, w tym hospicja.

Nowelizacja przesuwa na koniec przyszłego roku wprowadzenie obligatoryjnych ubezpieczeń dla szpitali.

Czytaj więcej w Money.pl
Bieda w szpitalach. Muszą szukać sponsorów - W kryzysie coraz trudniej o darczyńców - przyznaje jeden z ordynatorów.
NFZ wypowiedział kontrakty niesolidnym poradniom Prawie 40 poradni specjalistycznych w regionie kujawsko-pomorskim utraciło kontrakty po kontroli przeprowadzonej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
NFZ jest przekonany, że może karać lekarzy Zarządzenie prezesa NFZ dotyczące wzorów umów na leki refundowane jest zgodne z prawem - przekonuje rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia, odpowiadając na zarzuty środowisk lekarskich.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)