Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ustawa o finansowaniu szkół przeszła bez poprawek

0
Podziel się:

Doprecyzowuje ona przepisy dotyczące dotowania z subwencji szkół publicznych i niepublicznych w okresie wakacji, tak by ich interpretacja była jednolita.

Ustawa o finansowaniu szkół przeszła bez poprawek
(skynesher/iStockphoto)
bFfmDnoB

Wczoraj nowelizacja była omawiana przez senatorów Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, a następnie senatorów Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Jak przypomniał na posiedzeniu komisji edukacji wiceminister Tadeusz Sławecki nowelizacja ta została poparta w Sejmie przez wszystkie kluby. Popierana jest też przez rząd. Nowela doprecyzowuje przepisy tak, by szkoły niepubliczne o uprawnieniach publicznych i szkoły publiczne prowadzone przez inne podmioty niż samorządy, np. szkoły artystyczne, w okresie wakacji bezdyskusyjnie miały zapewnione środki z subwencji oświatowej także za absolwentów z ostatniego rocznika.

Potrzeba nowelizacji ustawy związana jest z kwestionowaniem przez niektóre organy kontroli, np. regionalne izby obrachunkowe, stosowanej dotychczas przez większość samorządów zasady wliczania w okresie wakacji do liczby uczniów także absolwentów z ostatniego rocznika. W efekcie część szkół niepublicznych o uprawnieniach publicznych, a także szkół publicznych prowadzonych przez inne podmioty niż samorządy przestała otrzymywać od samorządów za ten okres środki z subwencji naliczane na absolwentów.

bFfmDnoD

Tymczasem funkcjonowanie szkół pociąga za sobą koszty nie ograniczające się tylko do wydatków w okresie od września do czerwca, gdy prowadzone są lekcje. Także w czasie wakacji ponoszone są wydatki na utrzymanie bazy lokalowej oraz wynagrodzenia nauczycieli.

O poparcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty zaapelowała na posiedzeniu komisji siostra Maksymiliana Wojnar z Zarządu Rady Szkół Katolickich. Jak mówiła, w przypadku szkół trzyletnich, czyli gimnazjów i liceów, absolwenci ostatniego rocznika to jedna trzecia uczniów. Według niej, bez otrzymania środków na absolwentów w szkołach, które nie pobierają czesnego, może w czasie wakacji nie starczyć na wynagrodzenia dla nauczycieli.

Według MEN, nowelizacja ustawy nie pociągnie za sobą wydatkowania dodatkowych środków z budżetu państwa, gdyż środki na absolwentów z ostatniego rocznika są uwzględnione w subwencji oświatowej. Nowelizacją ustawy o systemie oświaty Senat ma się zająć na posiedzeniu, które rozpocznie się w czwartek.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejna ekspresowa ustawa. Dotyczy szkół Dotychczasowe rozwiązania zostały zakwestionowane przez resort edukacji i Najwyższą Izbę Kontroli.
Uczniowie będą bardziej anonimowi Zwiększenie poziomu anonimowości danych gromadzonych w Systemie Informacji Oświatowej, dotyczących pomocy psychologiczno-pedagogicznej oferowanej przez szkoły i poradnie, zakłada znowelizowana dziś przez Sejm ustawa o nowym SIO.
Zobacz, których szkół nie będzie od września Od nowego roku szkolnego 2012/2013 zmienia się system kształcenie rolników.
bFfmDnpe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)