Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ustawa o nasiennictwie trafi do Sejmu w styczniu

0
Podziel się

Wcześniej prezydent zawetował ustawę o nasiennictwie. Teraz będzie nowa inicjatywa.

Ustawa o nasiennictwie trafi do Sejmu w styczniu
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDAWPfLV

Prezydencki projekt ustawy o nasiennictwie trafi w styczniu do Sejmu - poinformował prezydent Bronisław Komorowski (na zdjęciu) w wywiadzie dla Polsat News. Prezydent zapowiedział również nowelizację ustawy o samorządzie terytorialnym.

_ - Jest przygotowana ustawa nt. nasiennictwa, to ta którą zawetowałem ze względu na wrzutkę dokonaną przez Senat dotyczącą żywności genetycznie zmodyfikowanej. Sama ustawa o nasiennictwie idzie do Sejmu w styczniu _ - poinformował prezydent w wywiadzie.

W sierpniu prezydent Bronisław Komorowski zawetował ustawę o nasiennictwie, zawierającą m.in. przepisy dotyczące roślin genetycznie modyfikowanych (GMO). Swoją decyzję tłumaczył niezgodnością ustawy z prawem UE. Nierozpatrzone przez Sejm prezydenckie weto, podobnie jak projekty ustaw, podlega zasadzie dyskontynuacji w nowej kadencji parlamentarnej.

bDAWPfLX

Ustawa o nasiennictwie była drugą zawetowaną przez Komorowskiego. Nie regulowała ona sprawy upraw genetycznie modyfikowanych, ale też ich nie zakazywała. Określała tryb rejestracji i wytwarzania materiału siewnego głównie tradycyjnych odmian. Ustawa zawierała jednak przepis dotyczący możliwości rejestracji odmian transgenicznych, który wywołuje wiele kontrowersji.

Ustawa o nasiennictwie - w ocenie prezydenta - w części odnoszącej się do odmian genetycznie modyfikowanych, była _ niedopracowana pod względem prawnym _, gdyż _ miała dostosować polskie prawo do wymagań UE, tymczasem w toku prac legislacyjnych jej sens został całkowicie zmieniony, a jej przyjęcie wprowadzałoby uregulowania sprzeczne z prawem europejskim _.

Komorowski zapowiedział przed wyborami parlamentarnymi, że przedłoży Sejmowi własny projekt ustawy o nasiennictwie przywracający dotychczasowe przepisy dotyczące nasion GMO na ściśle określony czas.

Bronisław Komorowski poinformował też, że w jego kancelarii przygotowywany jest również projekt nowelizacji ustawy o samorządzie terytorialnym. - _ Prace trwają nad tym od roku i spodziewam się, że w najbliższym czasie będzie finał tych prac _ - powiedział prezydent.

bDAWPfMd

Prezydent pytany o komentarz do zapowiedzianych rzez rząd reform m.in. podniesienia oprocentowania składki rentowej dla pracodawców, reformę KRUS, czy też włączenie księży do ZUS powiedział, że zachęcał _ do podjęcia trudu i ryzyka reformatorskiego _, ponieważ uważa, _ że zmiany w tym obszarze są niezbędne dla przyszłości Polski _.

_ - Zmiany demograficzne są takie, że za chwilę nie będzie komu pracować na emerytury starszego pokolenia. Zmiana ma służyć temu, żeby system emerytalny nie zbankrutował, nie zawalił się _ - podkreślił Komorowski. Jak ocenił _ to wymaga całego szeregu działań _.

_ - Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Nie mogę się deklarować co do wszystkich tych kwestii w sposób jednoznaczny. Mogę zadeklarować, chciałbym bardzo, aby urząd prezydenta nie był przeszkodą, a był zachętą do odważnych decyzji i rozważnych decyzji _ - podkreślił prezydent.

Czytaj więcej o regulacjach w sprawie GMO
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t134891.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ustawa;o;gmo;jest;weto;prezydenta,134,0,895878.html) Prezydent zdecydował w sprawie kontrowersyjnej ustawy Zapisy, które przeszły przez parlament są niezgodne z prawem europejskim - stwierdził Bronisław Komorowski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t134893.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;gmo;nie;jest;zle;ale;ta;ustawa;tak,148,0,892820.html) Wie, że to bubel, ale nie wie czy go zawetuje Prezydent Bronisław Komorowski ocenił po konsultacjach z ekspertami, że ustawa o nasiennictwie to bubel legislacyjny. Według niego w parlamencie w ostatnim momencie do ustawy wrzucono kontrowersyjne zapisy dotyczące GMO.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t139987.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/batalia;o;gmo;wszystkie;oczy;na;prezydenta,184,0,896184.html) "Demon XXI wieku"? Dziś decyzja Tomasz Tomczykiewicz z PO uważa, że bez żywności zmodyfikowanej genetycznie nie ma przyszłości dla polskiego rolnictwa.
bDAWPfMe
bDAWPfMy
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)