Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa refundacyjna zaszkodziła...

0
Podziel się:

500 milionów złotych zaoszczędził na cukrzykach Narodowy Fundusz Zdrowia po wprowadzeniu ustawy refundacyjnej.

Ustawa refundacyjna zaszkodziła...
(sjlocke/iStockphoto)

500 milionów złotych zaoszczędził na cukrzykach Narodowy Fundusz Zdrowia po wprowadzeniu ustawy refundacyjnej. Jest to jedna czwarta wszystkich oszczędności, które uzyskano po zmianach od początku ubiegłego roku. Takie wyliczenia przedstawiła w Warszawie firma Sequence HC Partners analizująca rynek farmaceutyczny.

Stefan Bogusławski - Partner Zarządzający tej firmy poinformował, że według badań lekarze wypisują teraz o 8 procent mniej recept cukrzykom. Chorzy mniej teraz kupują leków przeciwcukrzycowych i pasków do mierzenia poziomu cukru. Część pacjentów rezygnuje z zakupów. Ponadto obniżyły się ceny, przede wszystkim pasków do glukometrów - tłumaczył.

Bogusławski dodał, że cukrzycy płacą teraz więcej w aptece. Ich jednorazowe, zwykle comiesięczne dopłaty do leków wzrosły ze 103 złote do 111 złotych. Przeciętny wydatek pacjenta w trzecim kwartale ubiegłego roku wzrósł, mniej więcej, o 8 procent - powiedział.
Profesor Grzegorz Dzida z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie potwierdza, że cukrzycy po zmianach płacą więcej. Według niego, od początku obserwowano wzrost dopłat w aptekach pacjentów z cukrzycą. Ich współudział w płaceniu, wbrew temu, co mówili przedstawiciele resortu zdrowia, zwiększył się - powiedział.

W Polsce liczba diabetyków przekracza 3 miliony osób. W porównaniu z innymi krajami, publiczny płatnik bardzo mało wydaje na refundację leczenia cukrzycy.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmniejsza się dostęp do leków. Dlaczego? Ustawa refundacyjna weszła w życie 1 stycznia 2012 r.; wprowadziła m.in. urzędowe ceny i marże leków refundowanych, zakaz promocji i reklamy aptek oraz stosowania zachęt.
Ustawa refundacyjna do poprawki? Ustawa o refundacji leków zostanie znowelizowana w przyszłym roku, trwają prace nad projektem - powiedział wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.
NFZ jest przekonany, że może karać lekarzy Zarządzenie prezesa NFZ dotyczące wzorów umów na leki refundowane jest zgodne z prawem - przekonuje rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia, odpowiadając na zarzuty środowisk lekarskich.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)