Notowania

ustawa śmieciowa
25.10.2012 12:21

Ustawa śmieciowa - SLD proponuje zmiany

Zdaniem SLD, obecna ustawa idzie za daleko, bo zakłada, że w przypadku odbioru śmieci gmina jest zawsze zobowiązania przeprowadzić przetarg.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Agnieszka Gotowała)

*Klub SLD złożył w Sejmie projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości w gminach. Ma on umożliwić zlecanie odbioru odpadów spółkom komunalnym bez przetargu. *

Od początku tego roku obowiązuje nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z nią gminy przejmują gospodarowanie odpadami komunalnymi na swoim terenie.

Do tej pory właściciele nieruchomości sami podpisywali umowę na odbieranie śmieci z posesji z firmą wywożącą odpady. W myśl nowych przepisów, wybór takiej spółki należy tylko i wyłącznie do gminy. W drodze przetargu gmina wybierać ma jeden podmiot świadczący usługi na całym jej terenie, a w przypadku większych gmin - na określonym obszarze.

Zdaniem posła SLD Zbyszka Zaborowskiego, obecna ustawa idzie _ za daleko, ponieważ zakłada, że w przypadku odbioru śmieci gmina jest zawsze zobowiązania przeprowadzić nieograniczony przetarg _. - _ Mimo że dysponuje spółkami komunalnymi, które powstały po to, by odpadami komunalnymi gospodarować _ - zaznaczył poseł Sojuszu.

W jego ocenie, nie ma niezbędnej potrzeby organizowania przetargów tam, gdzie jest spółka komunalna, która jest przygotowana do wykonywania takiej operacji.

Jak podkreślił, taka spółka zatrudnia ludzi i ma sprzęt. - _ Organizowanie sztucznej konkurencji wydaje się nieuzasadnione _ - uważa poseł Sojuszu. Zaborowski dodał, że może to też zagrażać już istniejącym miejscom pracy.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie akcja przeciw dzikim wysypiskom śmieci w lasach Mniej śmieci w lasach woj. pomorskiego - to cel porozumienia podpisanego przez Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Gdańsku ze Stowarzyszeniem Eko-Inicjatywa z Kwidzyna.
Chcą referendum ws. opłat za wywóz śmieci Opozycyjni radni PiS chcą, by mieszkańcy Białegostoku w referendum lokalnym zdecydowali o wyborze metody, według której będzie ustalona cena za wywóz śmieci.
Za to będziemy płacić 800 tysięcy kary dziennie Tylko w jednym przypadku zakończyła się procedura wyboru wykonawcy.
Tagi: ustawa śmieciowa, zbyszek zaborowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, najważniejsze, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz