Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa śmieciowa jednak się sprawdza?

0
Podziel się:

Minister środowiska Marcin Korolec ocenił przygotowanie się do wdrożenia tzw. ustawy śmieciowej województw.

Ustawa śmieciowa jednak się sprawdza?
(Waszkiewicz/Reporter)

Minister środowiska Marcin Korolec ocenił, że woj. łódzkie bardzo dobrze przygotowało się do wdrożenia tzw. ustawy śmieciowej. Szef resortu podkreślił, że tu nowy system wszedł już w życie i odpady są odbierane.

Korolec w Łodzi spotkał się z przedstawicielami miejscowego samorządu wojewódzkiego, z którymi rozmawiał na temat wprowadzenia ustawy o porządku i czystości w gminach. Po spotkaniu powiedział dziennikarzom, że woj. łódzkie jest bardzo dobrze przygotowane do nowego systemu gospodarowania odpadami.

- _ Mamy tu 177 gmin. We wszystkich przetarg na odbiór śmieci został zorganizowany. W trzech jeszcze trwa. Generalnie województwo łódzkie jest bardzo dobrze przygotowane. Ustawa została wprowadzona i samorządy nie zgłaszają dramatycznych problemów z jej wdrażaniem. System wszedł w życie, odpady są odbierane _ - powiedział Korolec.

Dodał, że pojawiające się w niektórych miejscach problemy z realizacją ustawy są związane głównie z niedoskonałymi zapisami dot. egzekucji od mieszkańców należności związanych z wywozem odpadów.

_ Nad tym będziemy się bardzo poważnie zastanawiać. Ten temat będzie jednym z elementów raportu, który chcę przedstawić w połowie września. Drugim elementem, będzie kwestia komunikacji dot. celowości i zasadności ustawy oraz wartości z nią związanych _ - poinformował Korolec.

Jego zdaniem dobra komunikacja związana z nowymi realiami gospodarowania odpadami jest niezbędna m.in. z powodu ogromnego zróżnicowania jednostek terytorialnych, które zostały objęte ustawą.

- _ Wyzwanie jest poważne, bo przy tej różnorodności gmin - miejskich, wiejskich, małych, dużych - przy tak zróżnicowanym systemie - przekaz również musi być zróżnicowany. Pracujemy więc nad dobrą komunikacją _ - wyjaśnił Korolec.

Podkreślił, że mimo lokalnych problemów wdrażanie ustawy w całym kraju jest zadowalające a Polska po 1 lipca nie znalazła się w sytuacji _ powszechnego Neapolu _.

Od 1 lipca, zgodnie z tzw. ustawą śmieciową, gminy przejęły obowiązek gospodarki odpadami komunalnymi. Samorządy miały 1,5 roku na przygotowanie się do nowego systemu - na przeprowadzenie przetargów na odbiór śmieci, wprowadzenie nowych opłat śmieciowych, zebranie od właścicieli nieruchomości deklaracji.

Dzięki nowemu systemowi śmieci mają zniknąć m.in. z dzikich wysypisk, lasów czy przydrożnych rowów. Mniej śmieci ma też trafiać na wysypiska, a ponowne wykorzystanie plastików, szkła, metali, papieru ma wzrosnąć. W 2020 r. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów ma sięgnąć co najmniej 50 proc. w stosunku do ogólnej masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. Ilość odpadów na składowiskach ma się zmniejszyć o 65 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Gminy zyskają na ustawie śmieciowej? Racjonalizacja gospodarki odpadami wymaga budowy spalarni śmieci. Gminy mają na nie dostawać korzystne kredyty.
Korolec: Śmieci segreguję, to była wpadka Jeden z tabloidów w artykule _ Śmieciowy minister to kłamca _ pokazuje zawartość śmietnika Marcina Korolca.
18 gmin zaspało z przetargami ws. śmieci Od poniedziałku liczba gmin, w których podpisano umowy z wykonawcami wyłonionymi w przetargach zwiększyła się o 49.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)