Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ustawa żłobkowa. PiS przeciw nowelizacji

0
Podziel się:

Klub nie może zaakceptować sytuacji, w której nie wprowadza się do ustawy przepisów zapewniających właściwe standardy opieki nad maluchami.

Ustawa żłobkowa. PiS przeciw nowelizacji
(damircudic/iStockphoto)
bEJrrGWd

Państwo w większym stopniu będzie partycypowało w kosztach tworzenia żłobków. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech. Poparły ją wszystkie kluby - z wyjątkiem PiS.

Jak powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej Józefa Hrynkiewicz, jej klub nie może zaakceptować sytuacji, w której nie wprowadza się do ustawy przepisów zapewniających właściwe standardy opieki nad maluchami. Jak mówi posłanka PiS, trzeba stworzyć zapisy ustawowe, które jasno określą zasady tworzenia żłobków, szkolenia kadry oraz nadzoru i kontroli.

Uchwalona dziś nowelizacja zakłada, że nie tyko gminy - jak jest do tej pory - ale również osoby fizyczne i stowarzyszenia będą mogły zakładać żłobki. Projekt przewiduje zwiększenie udziału budżetu państwa w dofinansowaniu kosztów tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech z 50 do 80 procent. Przewiduje też, że z instytucji niani będą mogły skorzystać rolnicy ubezpieczeni w KRUS-ie. Zdaniem Henryka Smolarza z PSL, rozwiązanie to da rolnikom poczucie elementarnej sprawiedliwości.

bEJrrGWf

Nowelizacje ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do la trzech oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa musi jeszcze rozpatrzyć Senat. Dzięki nowym przepisom ma powstać około trzech tysięcy nowych miejsc w żłobkach i klubikach dziecięcych.

Czytaj więcej w Money.pl
Śledztwo w żłobku. Znęcały się nad dziećmi? Zawiadomienie w tej sprawie złożyły dwie matki. Jedna dołączyła do niego nagranie dźwiękowe - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze.
Co dalej z ustawą żłobkową? Projekt... Dziś odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech.
Miliardy dla rodzin, nowy czas pracy. Są szczegóły Władysław Kosiniak-Kamysz ujawnia, na czym polegać wsparcie dla matek i ojców.
bEJrrGWG
KOMENTARZE
(0)