Notowania

madera
27.02.2010 08:56

Usunięcie zniszczeń na Maderze wymaga 10 lat

Przypuszczalny koszt odbudowy zniszczonej infrastruktury i domów to miliard euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Usunięcie zniszczeń spowodowanych przez nawałnicę, która przed tygodniem przeszła przez Maderę, może wymagać dziesięciu lat i nakładów rzędu miliarda euro - oceniają eksperci rządu regionalnego tej portugalskiej wyspy.

Szacunkową kwotę miliarda euro, jako przypuszczalny koszt odbudowy infrastruktury i domów zniszczonych na Maderze, podał szef rządu regionalnego Alberto Joao Jardim.

Szkody, jakie wyrządziła nawałnica w stolicy Madery, Funchal, i w Ribeira Brava, drugim mieście na południowym wybrzeżu wyspy, które najbardziej ucierpiało wskutek katastrofy naturalnej, przekraczają w ocenie premiera roczny budżet całego archipelagu.Powodzie i lawiny ziemne uszkodziły 100 kilometrów dróg (1/5 całej sieci drogowej Madery), zniszczyły 500 pojazdów i setki innych maszyn.

Przedstawiciele rządu regionalnego Madery i rządu centralnego w Lizbonie spotkali się w piątek w Brugii (Belgia) z europejskim komisarzem ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnem, aby rozmawiać o rozmiarach nadzwyczajnej pomocy z Unii Europejskiej, o jaką będzie zabiegać Madera.

Zgodnie z przyjętą w Portugalii praktyką, rząd regionalny Madery, na którego czele od 32 lat stoi konserwatysta Alberto Joao Jardim, otrzymuje unijne fundusze pomocowe nie za pośrednictwem Lizbony, lecz bezpośrednio z Brukseli.

Jardim, jak podaje piątkowy dziennik lizboński _ Publico _, w czwartkowej wypowiedzi przygotował opinię publiczną na to, że liczba śmiertelnych ofiar nawałnicy może być nawet o kilkanaście osób wyższa, niż w dotychczasowych ocenach. Mówił, że przypuszczalnie będzie 60 zabitych.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ **Tragiczny huragan na Maderze** ]( http://news.money.pl/artykul/tragiczny;huragan;na;maderze,208,0,589776.html )
* [ Portugalia w żałobie po tragedii na Maderze ]( http://news.money.pl/artykul/portugalia;w;zalobie;po;tragedii;na;maderze,104,0,589928.html )

Biura podróży działające na Maderze i hotele apelują do turystów, aby nie podejmowali wycieczek w głąb wyspy na własną rękę, lecz jedynie podróżowali z przewodnikami, w zorganizowanych grupach.

Podczas gdy w centrum Funchal szybko postępują prace przy usuwaniu skutków powodzi, najgorsza sytuacja panuje - według mediów portugalskich i hiszpańskich - na ubogich przedmieściach stolicy Madery i w interiorze wyspy, gdzie szkody były znacznie większe.

Tymczasem niemal normalnie toczy się życie w hotelach Funchal usytuowanych nad morzem, których solidna konstrukcja zapewniła gościom pełne bezpieczeństwo w czasie ulewy i huraganowego wichru, które nękały wyspę w nocy z 19 na 20 lutego i następnego ranka.

Tagi: madera, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz