Notowania

kolej
03.12.2009 15:03

Uwolnienie rynku kolejowego zgodne z konstytucją

Ustawę do TK skierował prezydent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(derived_/CC/Flickr)

Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym jest zgodna z konstytucją - zdecydował w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta i zacznie obowiązywać w przyszłym roku. Ureguluje dostęp do polskiego rynku zagranicznych przewoźników kolejowych i określa nowe prawa dla pasażerów.

Nowelizacja wprowadza do polskiego prawa postanowienia tzw. trzeciego pakietu kolejowego. To trzy rozporządzenia i dyrektywy unijne, które otwierają rynek pasażerskich przewozów kolejowych na terenie wspólnoty i przyznają pasażerom dodatkowe prawa, np. do ubiegania się o odszkodowanie za skradziony lub zniszczony bagaż, albo jeżeli pociąg spóźni się więcej niż o godzinę.

Prezydent zgłosił wątpliwości do trzech artykułów ustawy - regulujących prowadzenie pociągów na przejściach granicznych, przyznających zagranicznym przewoźnikom prawo dostępu do polskich torów i nakładających na prezesa Urzędu Transportu Kolejowego obowiązek nadzorowania, czy prawa pasażera są przestrzegane.

Sędziowie uznali, że chociaż można mieć wątpliwości co do tych przepisów, to nie ma podstaw, by sądzić, że są one niezgodne z ustawą zasadniczą.

Poseł Witold Pahl, który reprezentował przed Trybunałem Sejm, uważa, że orzeczenie jest niezwykle korzystne dla pasażerów i dobre z punktu widzenia liberalizacji rynku transportowego w Polsce.

Mikrofon Money.pl
*Winiecki: Niech PKP skończy najpierw podstawówkę * Muszę przyznać się, że mało która informacja - czy raczej zapowiedź, bo informacja ma o czymś informować, a nie bajdurzyć - zirytowała mnie bardziej niż zapowiedź dyrekcji PKP, że będziemy w Polsce mieć superszybką kolej. I oczywiście z datami, bo to nic nie kosztuje w (wobec nikogo nie odpowiedzialnym) sektorze publicznym strzelić z sufitu jakąś datę. Czytaj w Money.pl

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Kupon ze zniżką na bilet za spóźnienie w Intercity ]( http://news.money.pl/artykul/kupon;ze;znizka;na;bilet;za;spoznienie;w;intercity,252,0,560380.html )
* [ Kolej rusza z miejsca: 5 mld na remonty torów ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kolej;rusza;z;miejsca;5;mld;na;remonty;torow,165,0,560037.html )
Tagi: kolej, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz