Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Uwolniony przez porywaczy premier wrócił do biura

0
Podziel się:

Premier Libii Ali Zidan został uprowadzony na kilka godzin przez byłych rebeliantów.

Uwolniony przez porywaczy premier wrócił do biura
(PAP/EPA)

Agencja Reutera wycofała informację o wpisie premiera na Twitterze, tłumacząc, że została ona sfabrykowana.

Według agencji prasowych premierowi nic się nie stało. Podczas posiedzenia rządu premier starał się uspokoić nastroje. Powiedział, że jego porwanie to wynik wewnątrzlibijskich sporów. Dodał, że zagraniczni dyplomaci i biznesmeni nie mają się czego obawiać, a sytuacja w zakresie bezpieczeństwa jest stabilna. Telewizja Libya al-Ahrar transmitowała pierwsze minuty posiedzenia.

Ali Zidan został w czwartek uprowadzony przez byłych rebeliantów, którzy oświadczyli, że powodem była rola rządu libijskiego w schwytaniu w Trypolisie przez Amerykanów wysokiego rangą dowódcy Al-Kaidy, Anasa al-Libiego. Po kilku godzinach źródła w libijskich źródłach bezpieczeństwa podały, że premier został uwolniony.

Rząd Libii, który w związku z sytuacją zebrał się rano na pilne posiedzenie, określił porwanie Zidana jako _ akt przestępczy _. Zakomunikował też, że nie ustąpi wobec szantażu porywaczy. Z różnych źródeł dochodziły sprzeczne informacje na temat okoliczności porwania premiera, którego mieli dokonać byli rebelianci, uczestniczący w 2011 roku w obaleniu reżimu Muammara Kadafiego. Dawni rebelianci pracują m.in. dla MSW Libii i zapewniają bezpieczeństwo w stolicy kraju.

Według źródeł w biurze prasowym premiera, na które powoływało się BBC, Ali Zidan został uprowadzony przez rebeliantów z hotelu w Trypolisie, gdzie szef rządu ma swoją siedzibę. Później źródła w głównej prorządowej milicji, Brygadach Rewolucyjnych, poinformowały BBC, że premier został aresztowany przez ich wydział ds. zwalczania przestępczości.

Według BBC Zidan został aresztowany przez luźno powiązaną z rządem grupę na podstawie nakazu wydanego przez prokuraturę. Komórka Operacyjna Rewolucjonistów Libii - jak pisze AFP - poinformowała na swej stronie na Facebooku, że Zidan _ został aresztowany zgodnie z libijskim kodeksem karnym _. Według ministerstwa sprawiedliwości nie wydano jednak żadnego nakazu aresztowania premiera.

Agencja Reutera precyzuje, że premier Libii został siłą wyprowadzony z hotelu Corinthia przez uzbrojonych mężczyzn, lecz nie doszło do starć ani strzałów podczas tego incydentu. Według jednego z hotelowych ochroniarzy wyprowadzenie Zidana wyglądało na _ aresztowanie _.

Po kilkudziesięciu minutach od incydentu rzecznik byłych rebeliantów zakomunikował, że _ do aresztowania (premiera Zidana) doszło po oświadczeniu (sekretarza stanu USA) Johna Kerry'ego w sprawie schwytania Abu Anasa al-Libiego _. Jak tłumaczył rzecznik Komórki Operacyjnej Rewolucjonistów Libii, Kerry miał powiedzieć, że libijski rząd wiedział o operacji schwytania al-Libiego. Al-Libi podejrzewany jest o współudział w zamachach na ambasady USA w Kenii i Tanzanii w 1998 roku.

Amerykańskie źródła rządowe poinformowały w sobotę o przeprowadzeniu przez siły zbrojne USA operacji w Libii, w wyniku której schwytano al-Libiego. Premier Zidan zapewnił we wtorek, że amerykańska akcja nie była konsultowana z władzami w Trypolisie, ale nie wpłynie to negatywnie na stosunki łączące Libię z USA; zaznaczył jednak, że obywatele libijscy powinni być sądzeni w Libii.

Według BBC fakt, iż USA nie konsultowały operacji z władzami Libii, dodatkowo świadczy o słabości państwa. Od zeszłorocznego ataku na konsulat amerykański w Bengazi, w którym zginął ambasador Chris Stephens, praktycznie nie było widocznych oznak współpracy między Waszyngtonem a Trypolisem.

Premier Libii apelował we wtorek w programie BBC Newsnight do państw Zachodu o pomoc w zwalczaniu zbrojnych milicji, które nie chcą podporządkować się władzy centralnej w Trypolisie. Według niego jest to zagrożenie dla całego regionu. Dwa lata po rewolcie, która obaliła dyktaturę Kadafiego, Libia jest głęboko podzielona, a rząd centralny ma trudności z zapanowaniem nad rywalizującymi milicjami i radykalnymi islamistami.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)