Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Van Rompuy apeluje Konieczne "ostateczne uregulowanie tej kwestii"

0
Podziel się:

- Teraz kluczową sprawą jest zapewnienie, by porozumienie na czas wprowadzić w życie - przekonywał przewodniczący Rady Europejskiej.

Van Rompuy apeluje Konieczne "ostateczne uregulowanie tej kwestii"
(ec.europa.eu)
bEswlIER

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zaapelował o _ wprowadzenie na czas w życie _ porozumienia z Iranem ws. jego programu nuklearnego, co pozwoli, jak wskazał, na _ ostateczne uregulowanie tej kwestii _.

_ - Teraz kluczową sprawą jest zapewnienie, by porozumienie na czas wprowadzić w życie, i aby - w oparciu o już osiągnięte zaufanie - kontynuować prace w kierunku ostatecznego uregulowania tej kwestii _ - oświadczył Van Rompuy.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wydała po negocjacjach w Genewie wspólne oświadczenie z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem.

bEswlIET

_ Po intensywnych negocjacjach doszliśmy dziś do porozumienia w kwestii wspólnego planu działania _ - głosi dokument. Zaznacza, że porozumienie z Genewy jest przygotowaniem do działań, których celem jest _ długoterminowe i całościowe rozwiązanie _ dotyczące irańskiego programu nuklearnego.

Tzw. grupa 5+1 (USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) po czterech dniach negocjacji z Iranem osiągnęła w nocy z soboty na niedzielę przejściowe porozumienie w kwestiach nuklearnych. Irańczycy zobowiązali się ograniczyć swój program nuklearny w zamian za pewne złagodzenie sankcji gospodarczych.

Porozumienie to _ pierwszy krok w inicjowanych wzajemnych działaniach, które obie strony podejmą w ciągu sześciu miesięcy _ - wyjaśnia oświadczenie Ashton i Zarifa. Podkreślają oni zaangażowanie obu stron na rzecz końcowego _ całościowego rozwiązania _.

Jest ono _ wspólnym celem _, a rozmowy w tym kierunku _ zaczną się wkrótce _ - głosi komunikat. Zapowiada on także, że również wkrótce zaczną się prace nad realizacją ustaleń z Genewy.

bEswlIEZ
bEswlIFu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)