Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

VAT i akcyza ważniejsze niż ulga na żłobki. Tak chcą pomóc rodzinom

0
Podziel się:

Zdaniem polityka takie rozwiązanie to danie obywatelom do ręki wędki, a nie ryby.

VAT i akcyza ważniejsze niż ulga na żłobki. Tak chcą pomóc rodzinom
(Wawok/REPORTER)

Opolscy działacze SLD uważają, że w ramach tworzenia Specjalnej Strefy Demograficznej należy obniżyć podatek VAT i akcyzę. Ich zdaniem obniżenie podatków ożywi gospodarkę i zachęci młodych do zakładania rodzin bardziej niż np. proponowane ulgi na żłobki.

O swoim pomyśle szef SLD na Opolszczyźnie Piotr Woźniak i radny sejmiku z ramienia Sojuszu Andrzej Mazur poinformowali na konferencji prasowej. Zdaniem działaczy kwestia obniżenia podatku VAT i akcyzy powinna być jedną z osi Specjalnej Strefy Demograficznej, o której powstanie stara się Opolszczyzna.

Według Woźniaka takie rozwiązanie to _ danie obywatelom do ręki wędki, a nie ryby _ w przeciwieństwie np. do proponowanych przez zarząd województwa ulg lub dopłat na żłobki czy przedszkola dla rodzin wielodzietnych. - _ Każdorazowe obniżenie podatków oznacza więcej pieniędzy w domowym budżecie. A to rodzina najlepiej wie, czego jej trzeba _ - zaznaczył szef Sojuszu w regionie.

_ - Platforma Obywatelska, która rządzi w województwie, mówiąc o stworzeniu w całym regionie strefy ekonomicznej, jako niezbędnego elementu strefy demograficznej, chce ulg dla kapitalistów. My, mówiąc o obniżeniu podatków, chcemy ulg dla obywateli _ - dodał Mazur.

Zaznaczył jednak, że najlepsze dla ratowania Opolszczyzny z zapaści demograficznej byłoby połączenie wszystkich pomysłów: ulg i dodatków na żłobki czy przedszkola i ulg dla przedsiębiorców, co proponuje marszałek, oraz ulg podatkowych sugerowanych przez SLD.

Według Mazura, chęć utworzenia specjalnych stref - ekonomicznej i demograficznej - to wynik klęski rządów PO, która w ostatnich latach sprawowała władzę na Opolszczyźnie. Specjalną Strefę Demograficzną radny lewicy nazwał _ enklawą państwa socjalistycznego w morzu państw kapitalistycznych _ i _ systemem nakazowo-rozdzielczym _, który daje bonusy w postaci ulg i dodatków. _ Ta enklawa będzie działaniem wstecz. Ale jeśli zapewni sukces w postaci przyrostu demograficznego, to jesteśmy za _ - podkreślił Mazur.

Wśród krytycznych uwag do projektu Specjalnej Strefy Demograficznej działacze SLD wymienili też oparcie finansowania strefy na _ zewnętrznych pieniądzach _ z budżetu państwa i Unii Europejskiej. Zdaniem Woźniaka i Mazura oznaczać to może _ ciągłą walkę _ o to, by te pieniądze pozyskiwać na kolejne zadania.

_ - Poza tym taki program wreszcie się skończy. Społeczeństwu przyzwyczajonemu do ulg trudno będzie dostosować się do kapitalistycznych realiów i może pojawić się problem _ - dodał Mazur.

Specjalna Strefa Demograficzna to pilotażowy projekt dotyczący utworzenia pakietów rozwiązań, które miałyby przeciwdziałać wyludnianiu się regionu. W ramach Strefy miałyby być realizowane cztery pakiety: żłobkowo-przedszkolny; edukacyjny; pakiet praca oraz pakiet _ zachód słońca _ dla seniorów.

Marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta nie chciał się odnieść do pomysłów SLD. Stwierdził, że _ przyjdzie czas na ocenę _, gdy zebrane zostaną wszystkie propozycje.

Sebesta zapowiedział też, że spotka się z gronem eksperckim, które współpracuje przy tworzeniu założeń strefy. Wśród ekspertów są m.in. psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński, regionalista prof. Jacek Szlachta czy wiceprezydent Centrum im. A. Smitha Andrzej Sadowski.

Czytaj więcej w Money.pl
10 kluczowych punktów budżetu. Kto straci? Posłowie głosują dziś nad ustawą budżetową. Money.pl sprawdza, czy rząd znowu sięgnie do naszych portfeli.
Najważniejsze zmiany w podatkach w 2012 r. Uproszczony VAT za przewóz międzynarodowy osób, przesunięty termin zaliczek podatku dochodowego za grudzień. Zobacz więcej.
Wyższy VAT za kiłebasę jedzoną na siedząco Kiełbaska z curry ma być obłożona niższym podatkiem, bez względu na to, czy konsument stoi czy siedzi.
vat
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)